Warto poznać przed podróżą

Bezpieczeństwo podróżowania kamperem

Caravaning zyskuje w naszym kraju coraz większe grono zwolenników. Podróżowanie kamperem doceniają zwłaszcza Ci wszyscy, którzy uwielbiają niezależność, wolność w doborze trasy i miejsc noclegowych oraz uwielbiający przebywanie na łonie natury – gdzie przed zaparkowanym kamperem można zjeść posiłek czy napić się kawy podziwiając przepiękne krajobrazy.

Przy okazji podróżowania kamperem, szczególnie debiutanci tej formy aktywnego wypoczynku zastanawiają się nad bezpieczeństwem jazdy i nocowaniem w kamperze. Podpowiadamy więc na co zwracać uwagę, aby wyprawa „domem na kołach” kojarzyła nam się wyłącznie ze wspaniałą przygodą życia.

Ruszamy na trasę wynajętym kamperem

Każdy z nas kiedyś zaczynał swoją przygodę za kierownicą samochodu. Z pewnością pamiętacie tą ekscytację, połączoną z nutką niepewności, kiedy po raz pierwszy siadaliście za kierownicą samochodu. Teraz zaś robicie to niemal mechanicznie. Podobnie jest z prowadzeniem kampera. Chociaż do kierowania tym pojazdem uprawnia prawo jazdy kat. B (te od samochodów osobowych), to jednak pamiętajmy, że będziemy prowadzili pojazd o DMC do 3,5 ton. To samochód dłuższy, wyższy u szerszy niż nasze auto osobowe i wymaga od kierowcy odpowiedniego wyczucia tych gabarytów.

Dlatego jeśli pierwszy raz będziesz prowadził taki pojazd, nie zaniedbuj szkolenia i uwag, które przeprowadza i udziela obsługa wypożyczalni kamperów. Ucz się, uważanie słuchaj, pytaj – cenne wskazówki przydadzą ci się później na trasie.

Przed wyruszeniem w trasę znajdź duży, spokojny parking i poćwicz manewrowanie kamperem – szczególnie parkowanie pojazdu. Wyczuj jego rozmiar, sprawdź, jak się zachowuje podczas wykonywania różnych manewrów jak parkowanie czy zawracanie.

Kiedy już ruszysz w trasę, pamiętaj, że chociaż w Polsce przepisy dotyczące rozwijanych prędkości traktują kampera jak auto osobowe, to nie szarżuj na drodze. Jedziesz w końcu na urlop, wieziesz rodzinę czy znajomych, masz zapakowane różne rzeczy w kamperze. Jedź więc spokojnie, bez pośpiechu, obserwuj w lusterkach wstecznych co dzieje się za Twoim wynajętym kamperem. Taki styl jazdy zapewni ci nie tylko komfort, spokój, ale da też niesamowicie dużo frajdy z prowadzenia takiego pojazdu.

Pamiętaj też, aby nie przesadzać z bagażem i nie przeciążyć kampera. Ponadto wszystkie zabrane w podróż rzeczy należy odpowiednio rozlokować w szafkach i schowkach do tego przeznaczonych oraz zadbać, aby żadne przedmioty nie leżały luzem.

Trzeba pamiętać, że droga hamowania kampera jest jednak dłuższa niż samochodu osobowego. Nie „siedź zderzaku” jadącego przed Tobą samochodu, uważnie obserwuj drogę, uważaj przed wyprzedzaniem innych pojazdów – kamper o masie 3,5 tony to nie sportowy samochód i trudno wymagać od niego wgniatającego w fotel przyspieszenia.

Na trasie zwróć uwagę na wszystkie przeszkody nad samochodem – mosty, wiadukty, sieci elektryczne, reklamy – jeśli masz obawy czy się pod nimi zmieścisz, lepiej wybierz alternatywną drogę.

Dzieci w odpowiednim wieku koniecznie przewoźmy w fotelikach. Nie trzeba też przypominać, że każda osoba jadąca kamperem powinna mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo noclegu w wynajętym kamperze

Kamper nazywany jest „domem na kołach”, i to prawda – jak każdy dom, ma zabezpieczenia w postaci zamykanych okien i drzwi. Jesteśmy w naszym pojeździe bezpieczni w nocy. W Polsce mamy możliwość parkowania i nocowania „na dziko” – musimy tylko uważać, czy w miejscu, gdzie planujemy nocleg jest możliwość zatrzymania i postoju naszego pojazdu.

Jeśli wolimy towarzystwo innych caravaningowców, na nocleg warto zjechać na pole campingowe.

Warte uwagi miejsce campingowe z całej Polski znajdziecie tu:

https://polskicaravaning.pl/miejscowki

Jeśli chcemy pozostawić kampera w mieście i ruszyć piechotą na zwiedzanie, pozostawmy pojazd na parkingu strzeżonym – jeśli to oczywiście możliwe. Dobrym rozwiązaniem są również wszelkiego rodzaju parkingi przy centrach handlowych czy stacjach benzynowych.

Nie próbujmy „na siłę” wciskać się w centra turystycznych miast w nadziei na znalezienie odpowiedniego miejsca do parkowania bliżej zabytków czy innych atrakcji. To może nie skończyć się dobrze dla nas i naszych nerwów.

Podróżowanie kamperem po Polsce czy Europie jest bezpiecznym i fascynującym sposobem spędzania wolnego czasu. Musimy jednak pamiętać, że kwestia bezpieczeństwa w podróży zależy w głównej mierze od nas. Kamper daje nam wolność, niezależność, możliwość w pełni samodzielnego decydowania o przebiegu naszej podróży. O to, aby była też bezpieczna musimy odpowiednio zadbać sami.