Warto poznać przed podróżą

Dla kogo urlop w kamperze będzie odpowiedni?

Czy podróżowanie kamperem nam się spodoba? Czy na pewno chcemy właśnie w taki sposób spędzić nasz urlopowy wypoczynek? Fakt, caravaning jest ostatnio bardzo modny, jednak musimy przede wszystkim zastanowić się czy właśnie taki sposób podróżowania będzie dla nas odpowiedni?

Jeśli uwielbicie podróżowanie, nie możecie usiedzieć w jednym miejscu dłużej niż kilka dni, ciągnie Was w miejsca mało dostępne dla turystów, cenicie sobie wolność i możliwość samodzielnego decydowania o trasie urlopowej wyprawy i przy tym aż tak bardzo nie zależy Wam na luksusach podczas wypoczynku – możecie spróbować podróżowania kamperem.

Najpierw poznajmy dokładnie o czym mówimy mając na myśli pojazd typu kamper.

Alkowa

To kamper z charakterystyczną nadbudówką nad szoferką pojazdu. W środku tej nadbudówki znajduje się dodatkowe, dwuosobowe łóżko. Dlatego tego typu pojazdem może podróżować i spędzać tam czas większa liczba osób – może pomieścić nawet 6 osób. Jednak coś za coś – więcej miejsc do spania i siedzenia oznacza niestety mniejszą przestrzeń użytkową.

Półintegra

To kamper z reguły przeznaczony dla pięciu osób i zdecydowanie najpopularniejszy kamper w wypożyczalniach. Układ wnętrza pojazdu jest bardzo podobny do alkowy. Natomiast dodatkowe łóżko znajduje się we wnętrzu pojazdu. W ciągu dnia jest chowane pod sufitem. Dzięki brakowi nadbudówki pojazd jest niższy, co ułatwia przejazd pod mostami, w tunelach czy wąskich uliczkach.

Ten typ warto polecić rodzinom z dwójką lub trójką dzieci. Dobry będzie też dla par znajomych, czyli czwórki dorosłych.

Integra

Pięć osób wygodnie będzie podróżowało pojazdem typu integra. To pojazd zbudowany na bazie samochodu dostawczego, gdzie szoferka pojazdu stanowi jedną, integralną całość z zabudową pojazdu.

Pomimo tego, że nie widać sypialni nad szoferką z zewnątrz, w zdecydowanej większości kamperów typu integra montowane jest opuszczane łóżko nad siedzeniami kierowcy i pasażera. Aby opuścić łóżko trzeba jednak położyć fotele. Niestety, jeśli łóżko będzie opuszczone we wnętrzu pojazdu, to z foteli nie skorzystamy. Warto dodać, że w tego typu zabudowie kampera przestrzeni wewnątrz jest najwięcej.

Musimy też wiedzieć, że pojazdy typu integra prowadzi się dość trudno ze względu na ich gabaryty – to najszersze i najdłuższe pojazdy.

Campervan

To wszystkie samochody dostawcze zmienione na kampery – czyli pojazdy z częścią mieszkalną. Takimi przeróbkami zajmują się zarówno firmy produkujące kampery, jak i prywatnie miłośnicy caravaningu.

Campervany zdecydowanie będą odpowiednie dla pary lub niewielkiej rodziny. Musimy mieć jednak na uwadze, że powierzchnia mieszkalna w tych pojazdach jest znacznie ograniczona. Różnią się także wyposażeniem. Bywają pojazdy w pełni wyposażone, tak jak standardowe kampery, ale i takie, którym brakuje na przykład prysznica czy nawet toalety.

Kampery typu BusCamper

Tu przedstawicielem jest VW California, Buskamper, Mercedes Viano MarcoPolo, Karmann- Mobil Dunkan.

To pojazdy najbardziej mobilne, do szybkiego przemieszczania się. Rekomendowane, ze względu na niewielką przestrzeń dla maksymalnie dwóch osób. Niektóre z nich są wyposażone w podnoszone dachy, takie rozwiązanie zapewnia wówczas miejsca noclegowe dla czterech osób.

Musimy się także przygotować na to, że w tego typu pojazdach nie będzie łazienki.

To pojazd dla ludzi aktywnych, którzy w kamperze praktycznie tylko przemieszczają się i śpią.

Dla kogo urlop w kamperze będzie odpowiedni?

Jeśli nie macie duszy wędrowca, nie nocowaliście nigdy pod namiotem i cenicie sobie maksymalny luksus i wygodę w stylu „all inclusive” – to powiedzmy to wprost, podróżowanie kamperem nie będzie dla Was odpowiednim sposobem spędzania wolnego czasu.

Mimo, że wiele kamperów zapewnia wiele luksusowych udogodnień (sypialnia, łazienka z prysznicem, kuchenka, lodówka, ogrzewanie, klimatyzacja, telewizor, wi-fi) to jednak musimy też być przygotowani na pewne wyrzeczenia. Codzienne składanie łóżek, dyscyplina i utrzymanie codziennego porządku w pojeździe, konieczność opróżniania nieczystości, napełniania zbiornika z wodą, wyszukiwania odpowiednich miejsc postojowych dla kampera. Do tego fakt, że sporo czasu spędzimy w warunkach dość ograniczonej przestrzeni pojazdu.

Kampera możemy wybrać i zarezerwować poprzez dostępne w Internecie platformy bookingowe jak np. https://bookingcamper.pl, gdzie nie tylko obejrzymy możliwe do wynajęcia kampery, zapoznamy się ze szczegółowym cennikiem, przeczytamy ważne informacje oraz będziemy mieli możliwość zarezerwowania wytypowanego kampera.