Warto poznać przed podróżą

Jak można wypożyczyć kampera?

Jeżeli podjęliśmy już decyzję o tym, że na naszą urlopową wyprawę ruszymy kamperem – co więc powinniśmy wiedzieć o samej zasadzie wypożyczania kamperów? Gdzie szukać firm, które zajmują się najmem tego typu pojazdów oraz w końcu jakiego kampera powinniśmy wypożyczyć na nasz wyjazd.

Ten tekst nie jest skierowany do doświadczonych caravaningowców – ponieważ Wy doskonale już wszystko wiecie „co w trawie i gdzie piszczy”. Ma posłużyć raczej wszystkim tym, którzy dopiero chcą zacząć swoją przygodę z kamperami.

Tytuł nie jest mylący – na początku najlepiej zdecydować się na wypożyczenie kampera niż od razu rzucać się na zakup tego typu pojazdu. Nie dość, że kampery to dość drogi wydatek, jeśli chodzi o zakup, to jeszcze może się okazać, że taka forma aktywnego wypoczynku nie specjalnie przypada nam do gustu. Odsprzedaż kupionego kampera może być natomiast bardzo problematyczne.

Jak więc wypożyczyć kampera?

Popytajcie wśród znajomych

To najlepsza opcja „wypróbowania” takiej formy podróży i urlopowego wypoczynku. Może członkowie naszej rodziny, przyjaciele, znajomi posiadają kampera – nawet nieco starszy model. Zapytajmy, czy możemy pożyczyć za darmo lub za niewielką odpłatą taki pojazd. Wybierzmy się nawet w niezbyt daleką podróż – sprawdzimy „w boju” jak wygląda caravaning. Koniecznie też zaplanujmy taką podróż z noclegiem. Pamiętajmy też, że nie ma się co sugerować stanem technicznym czy wiekiem pożyczonego pojazdu od rodziny czy znajomych. Wypożyczalnie kamperów z reguły dysponują nowymi i nowocześniej wyposażonymi samochodami tego typu.

Wypożyczalnia kamperów

Jeśli udało nam się pożyczyć kampera od rodziny czy znajomych i wiemy już na czym polega caravaning, możemy rozejrzeć się za wypożyczalnią takich pojazdów. Jeśli nie mieliśmy wcześniej szans wypróbować kampera, polecamy poczytać fachowe porady związane z tą formą podróżowania w Internecie, obejrzenie filmików na ten temat czy śledzenie tematycznych forów internetowych – zawsze jakąś opinię można sobie wyrobić.

Kampera możemy wybrać i zarezerwować poprzez dostępne w Internecie platformy bookingowe jak np. https://bookingcamper.pl, gdzie nie tylko obejrzymy możliwe do wynajęcia kampery, zapoznamy się ze szczegółowym cennikiem, przeczytamy ważne informacje oraz będziemy mieli możliwość zarezerwowania wytypowanego kampera.

Namawiamy, przed decyzją o wypożyczeniu kampera, aby dobrze to przemyśleć, spisać nasze wymagania względem wypożyczonego pojazdu oraz dobrze przygotować się do takiej podróży. Najlepiej wcześniej poznać co powinniśmy ze sobą zabrać, a co możemy dostać razem z wynajętym kamperem.

Jeśli jesteśmy zdecydowani, nawiążmy kontakt z wytypowaną wypożyczalnią kamperów. Tam na miejscu lub nawet przez telefon postarajmy się dowiedzieć o wszystkich zasadach związanych z wypożyczeniem kampera.

Ważna uwaga, jeśli chodzi o same wypożyczalnie. Tu wyróżniamy dwa ich typy. Na rynku funkcjonują zarówno firmy, które posiadają flotę nowych samochodów, jak i takie, które skupiają osoby prywatne, które poprzez firmę wynajmują własne pojazdy.

Warto na początku typować wypożyczalnie duże, znane, z dobrymi opiniami. Mamy wówczas pewność, że otrzymamy pojazd sprawny technicznie, z odpowiednim ubezpieczeniem i wyposażeniem.

Jeśli chodzi o same warunki wynajęcia kampera, to różne firmy tym się zajmujące mogą określać własne regulacji z tym związane w umowie.

  • Na pewno będzie wymagane posiadanie prawa jazdy kategorii B i dowód osobisty.
  • Wypożyczalnia kamperów może określić minimalny wiek wypożyczającego.
  • Firma wynajmująca kampery może też określać minimalny okres posiadania prawa jazdy.
  • Na pewno będzie też wymagana wpłata kaucji (zwrotnej) – dość dużej wysokości, nawet kilku tysięcy złotych.
  • Konieczne będzie podpisanie umowy wynajmu, jak przy wypożyczaniu samochodu osobowego.
  • Otrzymamy również protokół wydania pojazdu.

Tu bardzo ważna uwaga – przy wypożyczaniu kampera dokładnie przeczytajmy umowę najmu, każdy jej paragraf i punkty. W razie jakichkolwiek niejasności, dopytajmy o te, budzące nasze wątpliwości, kwestie.

Dokładnie również sprawdźmy stan techniczny wynajmowanego kampera, wszystkie potrzebne dokumenty, ubezpieczenie, przegląd techniczny, stan techniczny wszystkich urządzeń, które znajdują się w najmowanym kamperze. Nie dajmy się tu ponieść emocjom przed podróżą, dokładnie wszystko sprawdźmy.

Warto też dodać, że wiele firm wypożyczających kampery oferuje usługę podstawienia wynajętego pojazdu pod wskazany przez nas adres. To zaś oznacza, że jeśli w naszym miejscu zamieszkania nie ma wypożyczalni kamperów, to w tym wypadku oszczędzimy sobie problemów z dojazdem do miejsca, gdzie znajduje się nasz kamper.

Przed wypożyczeniem kampera poproś też obsługę wypożyczalni o instruktaż obsługi wszystkich urządzeń, w które wyposażony jest ten pojazd oraz nawet o szkolenie z prowadzenia kampera. Taki instruktaż z pewnością pomoże nam ustrzec się przed popełnieniem wielu błędów, które mogą skutkować nawet uszkodzeniem wartego kilkaset tysięcy złotych pojazdu.

Osobną opcją jest wypożyczenie kampera od osób prywatnych zamiast z wypożyczalni. W internecie znajdziemy wiele takich ogłoszeń. Tu również będą nas obowiązywały te same warunki związane z wynajmem, jakie obowiązują w wypożyczalniach.