Warto poznać przed podróżą

Jak wyposażone są kampery do wynajęcia?

O tych dużych samochodach mówią „dom na kółkach”. Podobno można w nich również mieszkać przez cały rok (jeśli mają ogrzewanie). Na pewno zaś możemy liczyć na wygodny nocleg, miejsce do gotowania, prysznic – i co jeszcze? Tym razem przyglądamy się wyposażeniu popularnych kamperów do wynajęcia.

Jeśli lubicie wypoczywać podróżując, chcecie być mobilni i poświęcić maksymalnie swój wolny czas na zwiedzanie – podróżowanie kamperem będzie dla Was na pewno odpowiednią opcją urlopową. Nie będziecie przywiązani do jednego miejsca, będziecie mieli możliwość nocowania w swoim pojeździe, właściwie wszędzie tam, gdzie da się zaparkować kampera. Nic tak nie pobudzi Waszych zmysłów, jak posiłek jedzony na łonie przyrody, w otoczeniu przepięknych widoków.

Czy jednak podróżowanie kamperem oraz rezygnacja z noclegów w komfortowych hotelach czy pensjonatach oznacza również rezygnację z wielu udogodnień? Czy caravaning bardziej przypomina nocowanie pod namiotem, w niemal spartańskich warunkach?

Z pewnością nie. Kampery, w zależności od ich modelu, oferują naprawdę wiele udogodnień dla podróżujących.

Lodówka i kuchenka? Jak najbardziej!

Nie musicie się martwić, że zakupy spożywcze w czasie podróży będziecie musieli robić codziennie, ponieważ nie będzie miejsca na ich przechowywanie. Nic bardziej mylnego. Kampery oferują w swoim wnętrzu lodówki wyposażone również w zamrażalniki. Te urządzenia są zasilane prądem o napięciu 230V lub 12V.

Gotowanie w kamperze

Jeżeli nie chcecie w czasie podróży korzystać z ofert lokalnych restauracji i uwielbiacie gotować i spożywać własne posiłki na łonie przyrody, w otoczeniu przepięknych krajobrazów, nie ma z tym problemu. Kampery są wyposażone w kuchenki umieszczone w aneksach kuchennych.

Dostępne są takie z dwoma lub nawet trzema palnikami gazowymi.

To jeszcze nie wszystko. W dużych, luksusowych kamperach znajdziemy także kuchenkę mikrofalową, piekarnik, grill a czasami nawet zmywarkę do naczyń.

Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby podróżując kamperem po Polsce czy Europie być całkowicie samowystarczalnymi. Nie oznacza to oczywiście, że należy rezygnować z odwiedzania lokalnych, tradycyjnych restauracji. Jednakże wyposażenie kampera pozwala nam na zatrzymanie się nawet w odludnym miejscu i przygotowanie w jego wnętrzu takiego posiłku na jaki mamy ochotę. Natomiast bezcennym doświadczeniem będzie spożycie go na świeżym powietrzu, pod markizą, podziwiając piękno przyrody.

Łazienka w kamperze

Łatwo nie będzie. Dbając o higienę osobistą w kamperze musimy pogodzić się z faktem, że możemy liczyć jedynie na prysznic i mało miejsca na czynności higieniczne. Zapomnijcie o wannie. Jeśli nie macie zamiaru korzystać z prysznicy na polach kampingowych, możecie to spokojnie zrobić w aucie.

Łazienka w kamperach jest zazwyczaj stosunkowo mała, jednak wielu producentów stosuje szereg nowatorskich rozwiązań technicznych, aby ograniczona przestrzeń nie wpływała zbytnio na komfort korzystania. W większości kamperów toaleta jest oddzielona od prysznica.

Warto wiedzieć, że w kamperze mamy zbiornik czystej wody o pojemności 100-120 l. Do tego zbiornik na tzw. szarą wodę (spływająca z prysznica, zlewu czy umywalki) o pojemności około 100 litrów.

Musimy zatem rozsądnie zarządzać czystą wodą w czasie podróży. Trzeba też zaplanować jej tankowanie, jeśli mamy zamiar zatrzymać się na dłużej np. na łonie natury, bez dostępu do infrastruktury.

Pamiętajmy również, że tzw. „szarej wody” nie możemy opróżniać - wylewać nigdzie indziej tylko w punktach serwisowych. Musimy przecież dbać o środowisko.

Śpimy w kamperze

Na spanie w kamperze nie możemy narzekać. W pojazdach typu „alkowa” mamy dodatkowe łóżko nad szoferką kierowcy. W integrach natomiast dodatkowe miejsce do spania jest umieszczone nad fotelami kierowcy i pasażera (te musimy złożyć na czas wysunięcia łóżka). Także w półintegrze będziemy spali wygodnie.

Spanie w kamperze będzie dla nas komfortowe pod warunkiem, że będziemy podróżowali z rozsądną ilością pasażerów, których odpowiednio rozmieścimy w łóżkach.

Warto też wspomnieć, że wiele firm wynajmujących kampery oferuje w cenie wynajmu komplet pościeli dla podróżnych. Jednak możemy też spotkać się z dodatkową opłatą za tego typu udogodnienie.

Nieco mniej miejsca do spania znajdziemy w vancamperach i buscamperach (chyba, że mamy model z podnoszonym dachem – wtedy mogą w pojeździe spać nawet cztery osoby).

Ogrzewanie i dostęp do prądu w wynajętym kamperze

Będziecie spali na polu kampingowym i trochę obawiacie się, że możecie nocą marznąć? W zdecydowanej większości kamperów znajdziecie takie rozwiązania jak ogrzewanie gazowe.

Coraz częściej piec gazowy lub bojler w kamperach mają wspomaganie elektryczne w postaci dwóch grzałek.

W kamperze istnieje również możliwość doładowania baterii smartfona. Jednak prądem, podobnie jak czystą wodą, należy w czasie podróży gospodarować rozsądnie. Wiele kamperów jest wyposażonych w panele solarne, które mogą zapewnić dodatkowy zastrzyk energii elektrycznej. Dlatego baterie w wszelkiego rodzaju urządzeniach elektrycznych lepiej ładować na polach kampingowych.

W kamperach znajdziemy oczywiście także systemy klimatyzacji i wentylatory, które przydadzą się w czasie podróży w szczególnie upalne dni.

Kampera możemy wybrać i zarezerwować poprzez dostępne w Internecie platformy bookingowe jak np. https://bookingcamper.pl, gdzie nie tylko obejrzymy możliwe do wynajęcia kampery, zapoznamy się ze szczegółowym cennikiem, przeczytamy ważne informacje oraz będziemy mieli możliwość zarezerwowania wytypowanego kampera.