Warto poznać przed podróżą

Jak wyposażone są kampery do wynajęcia?

Jak wyposażone są kampery do wynajęcia?

O tych samochodach mówią „dom na kółkach”. Podobno można w nich również mieszkać przez cały rok (jeśli mają ogrzewanie). Na pewno zaś możemy liczyć na wygodny nocleg, miejsce do gotowania, prysznic – i co jeszcze? Tym razem przyglądamy się wyposażeniu popularnych kamperów do wynajęcia.

Jeśli lubicie wypoczywać podróżując, chcecie być mobilni i poświęcić maksymalnie swój wolny czas na zwiedzanie – podróżowanie kamperem będzie dla Was na pewno odpowiednią opcją urlopową. Nie będziecie przywiązani do jednego miejsca, będziecie mieli możliwość nocowania w swoim pojeździe, właściwie wszędzie tam, gdzie da się zaparkować kampera. Nic tak nie pobudzi Waszych zmysłów, jak posiłek jedzony na łonie przyrody, w otoczeniu przepięknych widoków.

Czy jednak podróżowanie kamperem oznacza również rezygnację z wielu udogodnień? Czy caravaning bardziej przypomina nocowanie pod namiotem, w niemal spartańskich warunkach?

Z pewnością nie. Kampery, w zależności od ich modelu, oferują naprawdę wiele ciekawych rozwiązań dla podróżujących.

 

Lodówka i kuchenka? Jak najbardziej!

Nie musicie się martwić, że zakupy spożywcze w czasie podróży będziecie musieli robić codziennie, ponieważ nie będzie miejsca na ich przechowywanie w kamperze. Nic bardziej mylnego. Te samochody oferują w swoim wnętrzu lodówki wyposażone również w zamrażalniki. Tego typu urządzenia są zasilane prądem o napięciu 230 V lub 12 V.

 

Gotowanie w kamperze

Jeżeli nie chcecie w czasie podróży korzystać z ofert lokalnych restauracji i uwielbiacie gotować i spożywać własne posiłki na łonie przyrody, w otoczeniu przepięknych krajobrazów, nie ma z tym problemu. Kampery są wyposażone w kuchenki umieszczone w aneksach kuchennych. Dostępne są takie z dwoma lub nawet trzema palnikami gazowymi. Często możemy również na wyposażeniu wynajętego kampera znaleźć kuchenkę mikrofalową, piekarnik, grill a czasami nawet zmywarkę do naczyń.

Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby podróżując kamperem po Polsce czy Europie być całkowicie samowystarczalnym. Nie oznacza to oczywiście, że należy rezygnować z odwiedzania lokalnych, tradycyjnych restauracji. Jednakże wyposażenie kampera pozwala nam na zatrzymanie się nawet w odludnym miejscu i przygotowanie w jego wnętrzu takiego posiłku, na jaki mamy ochotę. Natomiast bezcennym doświadczeniem będzie spożycie go na świeżym powietrzu, pod markizą, podziwiając piękno przyrody.

 

Łazienka w kamperze

Łatwo nie będzie. Dbając o higienę osobistą w kamperze musimy pogodzić się z faktem, że możemy liczyć jedynie na niewielki prysznic. Jeśli nie macie zamiaru korzystać z prysznicy na polach kampingowych, możecie to spokojnie zrobić w aucie.

Na szczęście wielu producentów kamperów wprowadza w tym zakresie nowatorskie rozwiązania po to, by ograniczona przestrzeń nie wpływała za bardzo na komfort w tym zakresie. Dodatkowo w większości kamperów toaleta zostaje oddzielona od prysznica.

Każdy tego typu pojazd posiada zbiornik czystej wody, z reguły o pojemności 100 do 120 litrów. Dodatkowo kolejny zbiornik na tzw. szarą wodę (brudną) o pojemności około 100 litrów.

Jeśli nie chcemy zbyt często zaglądać na pola campingowe, warto rozsądnie gospodarować zbiornikiem czystej wody w czasie podróży. Warto też zaplanować, gdzie spuścimy szarą wodę i pobierzemy czystą, zdatną do użycia.

 

Śpimy w kamperze

Nocleg w kamperze nie musi kojarzyć się z czymś mało wygodnym. Łóżka zapewnią nam komfortowy nocleg. W pojazdach typu „alkowa” mamy dodatkowe łóżko nad szoferką kierowcy. W „integrach” dodatkowe miejsce do spania jest umieszczone nad fotelami kierowcy i pasażera (te musimy złożyć na czas wysunięcia łóżka). Także w „półintegrze” będziemy spali wygodnie.

Spanie w kamperze będzie dla nas komfortowe pod warunkiem, że będziemy podróżowali z rozsądną ilością pasażerów, których odpowiednio rozmieścimy w łóżkach. Warto też wspomnieć, że wiele firm wynajmujących kampery oferuje w cenie wynajmu komplet pościeli dla podróżnych. Jednak możemy też spotkać się z dodatkową opłatą za tego typu udogodnienie.

Nieco mniej miejsca do spania znajdziemy w vancamperach i buscamperach. To opcje raczej dla dwóch osób.

 

Ogrzewanie i dostęp do prądu w wynajętym kamperze

Będziecie spali na polu kampingowym i trochę obawiacie się, że możecie nocą marznąć? W zdecydowanej większości kamperów znajdziecie ogrzewanie gazowe. Coraz częściej piec gazowy lub bojler w tych pojazdach posiadają wspomaganie elektryczne dwóch grzałek.

W kamperze istnieje również możliwość doładowania baterii naszych przenośnych urządzeń elektronicznych. Jednak prądem, podobnie jak czystą wodą, należy w czasie podróży gospodarować rozsądnie. Niektóre kampery zostały wyposażone w panele solarne. Takie rozwiązanie zapewnia dodatkowy zastrzyk energii elektrycznej. Jednak postarajmy się w takim wypadku ładować do pełna baterie tych urządzeń na polach campingowych i oszczędzajmy prąd w naszym kamperze.

W kamperach znajdziemy oczywiście także systemy klimatyzacji i wentylatory, które przydadzą się w czasie podróży w upalne dni.

Kampera możemy wybrać i zarezerwować poprzez dostępne w Internecie platformy bookingowe jak np. https://bookingcamper.pl , gdzie nie tylko obejrzymy możliwe do wynajęcia kampery, zapoznamy się ze szczegółowym cennikiem, przeczytamy ważne informacje oraz będziemy mieli możliwość zarezerwowania wytypowanego kampera.

ReklamaA2 ACSI