Warto poznać przed podróżą

Jakie dokumenty będą potrzebne do wypożyczenia kampera?

Caravaning staje się coraz bardziej popularną formą podróżowania i wypoczynku w naszym kraju. Zwłaszcza w okresie pandemii covid-19 i obawie przed zarażeniem tą chorobą, wiele osób decyduje się na wypożyczenie kampera. Jakie jednak warunki musimy spełnić oraz jakie dokumenty posiadać, aby wypożyczyć kampera?

Zdecydowaliście się na wynajęcie kampera i zaplanowaliście dokładnie podróż, miejsca postojowe, listę miejsc do zwiedzenia. Teraz trzeba jeszcze wiedzieć kto może wypożyczyć kampera i jeździć nim po Polsce lub krajach Europy.

Do zdecydowanej większości kamperów będzie, co oczywiste, wymagane prawo jazdy kategorii B. Jest również możliwość wypożyczenia dużo większego pojazdu, w tym wypadku będziemy musieli posiadać prawo jazdy kategorii C, które uprawnia do prowadzenia samochodów ciężarowych.

Nie trzeba chyba również przypominać, że musimy mieć ze sobą dowód osobisty oraz prawo jazdy.

Wiele wypożyczalni będzie również wymagało od nas odpowiedniego stażu za kierownicą samochodu (ważny będzie więc czas posiadania przez nas prawa jazdy) oraz mogą pojawić się warunki dotyczące wieku kierowcy – często osoby poniżej 25.roku życia będą miały problemy z wynajęciem kampera. Dlaczego? Ze względu na ubezpieczenie „rental”.

W momencie wypadku lub kolizji i udowodnienia, że za kierownicą kampera siedziała osoba mająca mniej lat, ubezpieczyciel może po prostu nie wypłacić odszkodowania.

Konieczne będzie również podpisanie umowy wynajmu kampera, która reguluje wszystkie zasady i warunku wypożyczenia takiego pojazdu. Nasza rada – dokładnie czytajcie umowę.

Jeśli jest taka możliwość, poproście o przesłanie jej przed wynajmem na Waszą skrzynkę e-mail. Wiele wypożyczalni zamieszcza również wzór takiej umowy na swoich stronach internetowych. Czytajcie te dokumenty bardzo dokładnie, zaznaczajcie niejasności, dopytujcie o punkty co do których macie nawet cień wątpliwości. Lepiej wszystko wyjaśnić przed podpisaniem umowy, niż mieć później problemy.

Kolejnym dokumentem, który otrzymamy do zapoznania się i podpisania będą „warunki najmu” kampera. Ten również dokładnie przeczytajmy i pytajmy o wszystkie niejasności, jeśli się pojawią.

Jest on również ważny jak umowa najmu kampera, ponieważ reguluje wszystkie zasady wynajęcia takiego pojazdu, jego użytkowania, postępowania w razie awarii czy wypadku oraz zdania samochodu do wypożyczalni i odzyskania wpłaconej kaucji.

Jak więc widać, przy wynajęciu kampera czeka nas przeczytanie i podpisanie kilku ważnych dokumentów. Jednak, jeśli przez to przebrniemy, wszystko dokładnie przeczytamy i podpiszemy, czeka nas już wyczekiwania, spokojna, fascynująca wyprawa w świat caravaningu.

Kampera możemy wybrać i zarezerwować poprzez dostępne w Internecie platformy bookingowe jak np. https://bookingcamper.pl, gdzie nie tylko obejrzymy możliwe do wynajęcia kampery, zapoznamy się ze szczegółowym cennikiem, przeczytamy ważne informacje oraz będziemy mieli możliwość zarezerwowania wytypowanego kampera.