Warto poznać przed podróżą

Czym różnią się od siebie kampery?

Pytanie czym różnią się od siebie pojazdy typu kamper jest jak najbardziej zasadne, jeśli będziecie dopiero pierwszy raz ruszali w podróż po kraju czy Europie takim pojazdem. Warto już teraz wiedzieć jakie mamy typy kamperów, co one oferują, jak się nimi podróżuje i w końcu – najważniejsze, jak model wybrać?

Oględnie rzecz ujmując, praktycznie każdy z nas wie, że kamper to taki dom na kołach. Znany z wielu filmów, zwłaszcza tych amerykańskich, gdzie całe rodziny jadą przez Stany Zjednoczone takim pojazdem, śpią w nim, jedzą i przy okazji zwiedzają.

Caravaning w Polsce stał się bardzo popularny od czasu wybuchu pandemii Covid-19 i zamknięciu dla turystów hoteli, pensjonatów, schronisk turystycznych itp. Wówczas Polacy zaczęli doceniać możliwość swobodnego podróżowania po kraju, nie martwiąc się o miejsce noclegowe czy też o otwarte restauracje. Wszystko bowiem mogli znaleźć w wynajętym kamperze.

Mimo luzowania obostrzeń covidowych w naszym kraju, a właściwie wobec całkowitego już ich zniesienia, turystyka caravaningowa nadal pozostaje popularna i wiele osób chce spróbować takie właśnie spędzania wolnego czasu – maksymalnie zwiedzając, często podróżując z miejsca na miejsce i swobodnie zmieniając swoją trasę.

Przed decyzją o spędzaniu urlopu właśnie w takiej formie, warto poznać podstawowe, charakterystyczne modele kamperów oraz różnice między nimi.

Kamper typu alkowa

Bardzo popularny kamper, z charakterystyczną nadbudówką nad szoferką – tam mieści się dodatkowa sypialnia. Z tego też powodu nazywany jest właśnie alkową. Mamy więcej miejsca dla osób na nocleg.

Warto też zdawać sobie sprawę, że alkowa bardzo wpływa na aerodynamikę pojazdu podczas jazdy. Nie wolno również zapominać o wysokości takich kamperów, która nierzadko sięga 3,2 metra.

Ten pojazd z pewnością jednak zainteresuje rodziny z większą ilością dzieci, zwłaszcza jeśli nie zależy nam na szybkiej jeździe i będziemy podróżowali w rekreacyjnym stylu. Mamy do dyspozycji prysznic, toaletę oraz aneks kuchenny z lodówką i kuchenką.

Wszyscy, którzy potrzebują kampera z sześcioma miejscami do spania, są niejako skazani na auta typu alkowa. Żaden inny rodzaj kamperów nie oferuje tylu i tak dużych miejsc do spania.

Kamper typu półintegra

To obecnie najbardziej popularny pojazd we flotach wypożyczalni kamperów. Mamy tu do wyboru auta przeznaczone zarówno dla dwóch osób, jak i dla rodzin pięcioosobowych. Najczęściej w wypożyczalniach spotkamy półintegry z czteroma lub nawet pięcioma miejscami do spania.

Dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się kampery na podwoziu Forda Transita z silnikami o pojemności 2l.

Jeżeli chodzi o przestrzeń użytkową w takich samochodach, to jest ona spora. Łóżka bowiem są opuszczane spod sufitu i w ciągu dnia nie zajmują miejsca w pojeździe. Mamy do dyspozycji prysznic, toaletę oraz aneks kuchenny z lodówką i kuchenką.

Decydując się na wynajem półintegry należy mieć na uwadze jego wymiary. Długość, nierzadko przekracza 7 metrów, szerokość w granicach 2,3 m i wysokość w okolicy 3 m, sprawiają, że warto pamiętać, że nie prowadzimy już samochodu osobowego. Nie rozwiniemy nim dużych prędkości jazdy, natomiast możemy liczyć na komfort podróży i wypoczynku.

Kamper typu integra

To pojazd zbudowany na podwoziu samochodu dostawczego, czyli mamy pełnego kampera, gdzie również kabina kierowcy jest połączona z całością kampera. Auto przeznaczone głównie dla tych, którzy cenią przede wszystkim komfort i nie zależy im na szybkim przemieszczaniu się między różnymi miejscami. Za to zapewnia komfort nie tylko podróżowania, ale też noclegu.

Szerokość takiego pojazdu jest niezmienna na całej jego długości. Dlatego istnieje możliwość umieszczenia drugiego łóżka bliżej przodu pojazdu. Wnętrzu auta zapewnia do dyspozycji dużo miejsca. Na pewno zdecydowanie więcej niż w półintegrze.

Do dyspozycji również w tych modelach kamperów mamy prysznic, toaletę oraz aneks kuchenny z lodówką i kuchenką.

Niestety tego typu kamper jest zdecydowanie droższy niż pojazd w połowie zintegrowany.

Jeśli chodzi o pełne integry, to mamy do wyboru różne gabaryty samochodów. Od takich w stosunkowo niewielkich rozmiarach do dużych, luksusowych kamperów o dopuszczalnej masie całkowitej 7,5 tony, a czasem nawet większej.

Kamper typu van

Ten pojazd to propozycja dla niewielkiej ilości osób. Świetnie odnajdzie się tu paczka czterech przyjaciół lub rodzina z dwójką dzieci.

To kamper w oparciu o standardowe, ale dobrze zintegrowane nadwozie samochodu dostawczego, w połączeniu z nowatorskimi rozwiązaniami, jak rozkładane łóżko na dachu, zapewnią komfort użytkowania i wygodę podróżowania.

Dużą zaletą tego typu pojazdów jest fakt, że te kampery są krótsze i węższe. Pojazd rozplanowany jest w taki sposób, aby we wnętrzu nie brakowało miejsca.

Kolejnym plusem jest możliwość rozwijania większych prędkości na autostradach oraz mniejsze zużycie paliwa. Ponadto łatwiej manewruje się takim samochodem w miastach i na wąskich, lokalnych drogach. Wjedziemy też vanem wszędzie tam, gdzie typowy kamper już się nie zmieści oraz możliwość postoju całonocnego w miejscach, gdzie obowiązuje zakaz dla kamperów standardowych.

Jak więc widać, wybór różnych typów kamperów w wypożyczalniach jest spory. Wszystko więc zależy nie tylko od zasobności naszego portfela, ale także od naszych planów dotyczących podróżowania tego typu pojazdami.

Kamper typu bus

Tu przedstawicielem jest VW California, Buskamper, Mercedes Viano MarcoPolo, Karmann- Mobil Dunkan.

To pojazdy najbardziej mobilne, do szybkiego przemieszczania się. Rekomendowane przede wszystkim dla dwóch osób. Występują oczywiście też wersje z podnoszonym dachem. Wtedy mamy cztery miejsca do spania.

Nie mamy za to co liczyć na łazienkę czy toaletę w samochodzie (chyba, że zaliczymy tu toaletę przenośną, turystyczną). Jest natomiast aneks kuchenny, ale niestety niewielki.

To pojazd przede wszystkim dla ludzi aktywnych, którzy w kamperze praktycznie tylko przemieszczają się i śpią.

Kampera możemy wybrać i zarezerwować poprzez dostępne w Internecie platformy bookingowe jak np. https://bookingcamper.pl, gdzie nie tylko obejrzymy możliwe do wynajęcia kampery, zapoznamy się ze szczegółowym cennikiem, przeczytamy ważne informacje oraz będziemy mieli możliwość zarezerwowania wytypowanego kampera.