Warto poznać przed podróżą

Czy wynajęcie kampera jest drogie?

Czy wynajęcie kampera jest drogie?

Przymierzacie się do podróży urlopowej kamperem i zastanawiacie się, ile kosztuje wynajęcie takiego pojazdu z wypożyczalni? Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wynajęcie kampera jest drogie, na pewno bardziej kosztowne niż wypożyczenie samochodu osobowego. Jednak, jeśli policzymy wszystkie koszty okaże się, że koszt najmu „domu na kołach” już tak bardzo nie szokuje.

Przede wszystkim podkreślmy już na początku, że nie można porównywać i liczyć kosztów urlopu spędzonego w kamperze oraz luksusowym hotelu. To jakby dwie odmienne filozofie spędzania wolnego czasu i podróżowania.

Kamper czy hotel?

Kiedy wybieracie hotel lub kilka hoteli na swojej trasie podróży, to generalnie decydujecie się ograniczyć Wasz czas urlopu do odwiedzenia maksymalnie kilku miast, czyli jeździcie samochodem między konkretnymi miejscami docelowymi, śpicie w hotelach i zwiedzacie najbliższe okolice. Jednak za każdym razem, na noc, musicie wrócić do wynajętego hotelu. Jeśli na miejscu znajdziecie kolejną, ale odległą atrakcję, trzeba pogodzić się z faktem, że na noc należy powrócić do hotelu.

Nieco inaczej jest z caravaningiem. Tu również warto wyznaczyć sobie wcześniej plan wyjazdu urlopowego i miejsca, do których chcecie dojechać. Jednak w przeciwieństwie do zarezerwowanych miejsc noclegowych w konkretnym hotelu, macie możliwość na bieżąco korygować swoją trasę wycieczki. Chcecie gdzieś zostać dłużej? Nie ma problemu – zostajecie, śpicie przecież w kamperze. Przy wynajmie pokoju hotelowego na konkretną ilość dób, już takiej elastyczności nie macie. Hotel nie zwróci Wam pieniędzy, jeśli postanowicie skrócić pobyt w danym miejscu.

Ponadto nie w każdym hotelu w danym mieście (zwłaszcza w miastach typowo turystycznych) znajdziecie wolne miejsca noclegowe w terminach, które Wam odpowiadają. Takiego problemu nie mają podróżnicy jadący kamperem – zawsze można stanąć na nocleg na „dziko”, na parkingu strzeżonym czy na parkingu przy stacji benzynowej.

Popatrzmy zatem bardzo ogólnie na koszty

Z pozoru doba hotelowa wydaje się tańsza niż doba za wynajem kampera. Jednak wszystko rozbija się o ilość osób, które będą jechały z nami na urlop. Wynajęcie pokoju np. czteroosobowego (rodzice i dwójka dzieci) to wydatek ok. 200 – 300 zł za dobę. Wynajmując pokój hotelowy, musimy również albo wykupić posiłki w hotelu lub korzystać z lokalnych restauracji. Jeśli podróżujemy z rodziną, koszty codziennego wyżywienia zdecydowanie rosną (np. obiad dla rodziny może kosztować nawet ok. 200 – 300 zł). Do tego koszty śniadań, kolacji.

Podróżując kamperem, jeśli nie chcemy z różnych względów korzystać z ofert restauracji, barów czy zajazdów, możemy gotować posiłki samodzielnie – w każdym kamperze jest aneks kuchenny z kuchenką gazową oraz lodówka z zamrażalnikiem. Kupując produkty spożywcze w sklepach, codzienne wyżywienie wyjdzie zdecydowanie taniej niż w przypadku korzystania z ofert różnych restauracji. Zatrzymując się na polu campingowym mamy także możliwość urządzenia grilla na świeżym powietrzu a wieczorem ogniska z kiełbaskami.

Ile kosztuje wynajęcie kampera na dobę?

Tu ceny są różne w zależności nie tylko od oferty wypożyczalni, jak i konkretnego modelu kampera, który chcemy wynająć. Z reguły ta cena oscyluje jednak w granicach od 500 do 1000 zł za dobę. Najdrożej wynajęcie kampera wyniesie nas w sezonie urlopowym, czyli od majówki do sierpnia. Taniej, i to zdecydowanie będzie poza tzw. „wysokim sezonem turystyczny”, a we wrześniu czy na początku października ciągle jeszcze możemy cieszyć się ładną pogodą.

Wynajmując kampera musimy jeszcze liczyć się z koniecznością wpłacenia kaucji zwrotnej (z reguły kwota 5000 zł) oraz ponieść opłatę serwisową – około 350 zł.

Co zyskujemy w tej cenie?

Wolność i niezależność. Jedziemy tam, gdzie chcemy i kiedy chcemy. Sami ustalamy sobie trasę wycieczki i dowolnie ją modyfikujemy. Jemy co chcemy i gdzie chcemy, korzystając z wyposażenia kuchni w kamperze. Marzymy o kolacji patrząc na zachód słońca nad jeziorem? Nie ma problemu. A może wolimy podziwiać góry w ostatnich blaskach słońca? Też jest to możliwe – i to podczas jednej podróży.

Jednak jak wspomnieliśmy na początku tego tekstu, podróżowanie w formacie caravaningu trzeba lubić. Taki styl docenią wszyscy Ci, którzy uwielbiają poczucie wolności i niezależności, którzy uwielbiają zmiany i odstrasza ich możliwość spędzenia całego urlopu tylko w jednym miejscu.