Warto poznać przed podróżą

Ile wynosi kaucja za wynajęcie kampera?

Ile wynosi kaucja za wynajęcie kampera?

Kaucja pobierana za wynajem kampera nie jest niczym dziwnym czy niespotykanym na rynku wypożyczalni w Polsce czy w Europie. Praktycznie przy każdym wynajmie jakiegokolwiek pojazdu mechanicznego będziemy zobowiązani do wpłacenia kaucji. Ile wynosi kaucja za wynajem kampera w Polsce? Jakie są warunki jej zwrotu?

Caravaning zdobywa coraz większą popularność w naszym kraju. Wielu Polaków, szczególnie w dobie panującej nadal pandemii, przekonało się do tej formy aktywnego wypoczynku. Doceniając zwłaszcza wolność, niezależność, możliwość nocowania codziennie w innych miejscach w kraju czy Europy, jakie daje podróżowanie kamperem.

Czy wynajęcie kampera jest drogie?

To pytanie często pojawia się w Internecie. Ceny wynajmu kamperów zależą od wielu czynników. Przede wszystkim od tego jak model kampera wypożyczymy. Jak wynajęty kamper będzie wyposażony. Na jak długi czas wynajmujemy kampera i gdzie będziemy chcieli jechać. W kalkulacji ceny wynajmu kampera musimy też wliczyć koszt paliwa, jakie spali ten samochód na trasie.

Ile wynosi kaucja za wynajęcie kampera?

W Polsce działa aktywnie ponad 300 wypożyczalni kamperów – firm z mniejszą i większą flotą tych pojazdów przeznaczonych na wynajem. Wiele z tych pojazdów – typowych domach na kołach, zapewnia nie tylko bezproblemową podróż, ale również komfort wypoczynku w jego wnętrzu, udostępniając miejsca do spania, toaletę, prysznic aneks kuchenny. Często takie pojazdy kosztują kilkaset tysięcy złotych.

Nie należy więc być zaskoczonym, że średnio kaucja za wynajęcie kampera w polskich wypożyczalniach wynosi około 5 tysięcy złotych. To zabezpieczenie finansowe dla właściciela wynajętego kampera, że w razie zniszczenia, uszkodzenia pojazdu oraz jego wyposażenia, będzie dysponował środkami finansowymi na naprawy.

Kaucja za wynajęcie kampera jest wpłacana w momencie podpisania umowy wypożyczenia kampera i odebrania pojazdu. W każdej umowie wynajmu kampera musi znajdować się odpowiedni zapis o wysokości kaucji, sposobie jej wpłaty (termin) oraz warunkach zwrotu wpłaconej kaucji.

Co należy zrobić, aby uniknąć zagrożenia braku zwrotu kaucji za wynajem kampera?

Przede wszystkim jeszcze przed wynajęciem kampera i podpisaniem umowy najmu, należy dokładnie obejrzeć pojazd – zarówno z zewnątrz (zwrócić uwagę na wszystkie zadrapania, otarcia, wgniecenia, przerysowania), jak i wewnątrz (sprawdzić wszystkie urządzenia, ich prawidłowość działania – nawet rolety na oknach czy drzwiczki szafek itp.). Koniecznie należy wykonać dokumentację zdjęciową stwierdzonych nieprawidłowości czy usterek. Praktycznie każdy z nas ma w kieszeni smartfon z aparatem fotograficznym, więc nie powinno być z tym problemu. Zabezpieczy to nas przed ewentualnym posądzeniem o spowodowanie takich uszkodzeń.

Przed zdaniem kampera do wypożyczalni musimy również pojazd umyć i posprzątać, zatankować bak do pełna.

Zdanie kampera to z kolei sprawdzenie i podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego wynajętego kampera. Właśnie ten dokument dokładnie reguluje czy wynajęty kamper jest zwracanym bez wad i uszkodzeń.

Zdecydowana większość wypożyczalni zwraca klientowi wpłaconą kaucję po kilku dniach, dając sobie jeszcze czas na sprawdzenie stanu technicznego samochodu oraz tego czy po okresie wynajmu nie wyjdą wady mechaniczne, zatajone przez osobę wynajmującą kampera.

Warto więc w czasie użytkowania wynajętego kampera dbać o pojazd, jak o swój własny. Jeśli w czasie naszej podróży powstaną jakieś uszkodzenia lub trafi nam się awaria, jesteśmy zobowiązani do natychmiastowego powiadomienia o tym firmę, do której wynajęty kamper należy.