Warto poznać przed podróżą

Jak wygląda umowa wynajmu kampera i na co zwracać uwagę?

Jak wygląda umowa wynajmu kampera i na co zwracać uwagę?

Jeśli zdecydowaliśmy się na podróżowanie wynajętym kamperem, musimy go oczywiście wypożyczyć. Nie ma bowiem najmniejszego sensu kupować tego typu pojazdu, jeśli sporadycznie spędzamy tak wolny czas. Na szczęście w Polsce istnieje kilkaset wypożyczalni takich samochodów i sporo serwisów internetowych pośredniczących w wynajmie kamperów.

Zdecydowaliśmy się wynająć kampera. Będziemy musieli podpisać umowę wynajmu samochodu. To podstawa, bez tego dokumentu nawet nie powinniśmy decydować się na wypożyczenie pojazdu. Umowa bowiem nie tylko normuje nasze obowiązki związane z korzystaniem z wynajętego kampera, ale również gwarantuje nam pewne prawa z tym związane.

Jedna bardzo ważna uwaga – przed podpisaniem umowy koniecznie ją dokładnie przeczytajmy, każdy paragraf i punkt. Jeśli coś jest niejasne w tym dokumencie, pytajmy i wyjaśniajmy jeszcze przed jej podpisaniem. Nie chodzi tu absolutnie o to, że ktokolwiek chce nas oszukać. Jednak to w naszym interesie leży dokładne zapoznanie się z dokumentem, który normuje zasady wypożyczenia pojazdu o wartości nawet kilkuset tysięcy złotych.

Warto również wiedzieć, że na rynku funkcjonują różnego typu wypożyczalnie kamperów.

Kampery możemy wypożyczać od osób prywatnych, które na co dzień użytkują swojego kampera i zamieszczają ogłoszenia w internecie dotyczące wypożyczenia po to, by choć trochę ograniczyć koszty jego utrzymania.

Te pojazdy wypożyczamy także od firm, które swoją flotę kamperów opierają na pojazdach używanych. Jest to oferta dla osób niedysponujących dużymi środkami finansowymi, ale też dla tych, którzy nie potrzebują mieć na wakacyjnym wyjeździe pojazdu nowoczesnego i w pełni wyposażonego.

Kampery możemy wynająć również od firm, które w ofercie mają tego typu pojazdy nowe lub maksymalnie 3-4-letnie – tych na rynku jest najwięcej i to wśród ich ofert znajdziemy prawdopodobnie najbardziej odpowiadający nam kamper do wypożyczenia.

Jakie dokumenty będą potrzebne do podpisania umowy najmu kampera?

Jadąc do wypożyczalni kamperów musimy zabrać ze sobą dokument tożsamości oraz nasze prawo jazdy. Spokojnie, większość kamperów to pojazdy o masie do 3,5 tony, a takie można prowadzić posiadając prawo jazdy kat. B. Dobrze też wziąć ze sobą potwierdzenia wpłat zaliczki i reszty kwoty (chociaż można też rozliczyć się na miejscu z wypożyczalnią).

Pamiętajmy też, że jeśli rezerwowaliśmy kampera przez specjalistyczną stronę internetową, to odebrać pojazd może tylko ta osoba, która dokonała tej rezerwacji.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby podpisać umowę wynajmu kampera?

Wbrew pozorom wypożyczenie kampera nieco się różni od wypożyczenia zwykłego samochodu osobowego. Przede wszystkim w większości wypożyczalni tych pojazdów osoby poniżej 25 roku życia raczej nie mają szans na najem. Jest to związane z warunkami ubezpieczenia pojazdu (ubezpieczyciele niechętnie patrzą na młodego kierowcę za kierownicą kampera) oraz stażem prowadzenia pojazdów. Warto wiedzieć, że wypożyczalnie kamperów w swoich warunkach wypożyczenia takiego pojazdu wymagają od kierowcy również pewnego już „doświadczenia za kółkiem”. Musimy podejść do tego ze zrozumieniem. Prowadzenie kampera wymaga jednak większych umiejętności za kierownicą niż jazda niewielkim autem miejskim.

Kolejne zapisy w umowie mogą dotyczyć dziennego limitu kilometrów oraz wyjazdu poza granice kraju. Tu również uspokajamy, nie będzie żadnego problemu z podróżowaniem po państwach Unii Europejskiej. Inaczej rzecz może się mieć z wyjazdem poza taką strefę, zwłaszcza do krajów zagrożonych konfliktem zbrojnym.

W niektórych umowach znajdziemy również zapis regulujący, gdzie możemy zaparkować wynajętego kampera na noc – parkingi strzeżone czy pola campingowe. Temu zapisowi również nie ma się co dziwić. Firma wynajmująca kampery, które kosztują często nawet pół miliona złotych, starają się zabezpieczyć pojazd przed ewentualnymi zniszczeniami podczas nocnego parkowania w przypadkowych miejscach.

Ponadto umowa standardowo reguluje strony, które podpisują ten dokument. Określa dokładnie pojazd, który wypożyczamy. Znajdziemy tam również zapis o sposobie odbioru i zdania wynajętego kampera. A także o wszystkich kosztach związanych z jego wypożyczeniem.

Bardzo ważnymi punktami są te, które określają dokładnie obowiązki najemcy oraz odpowiedzialność za ewentualne powstałe szkody czy awarie samochodu. Również warto zapoznać się z punktami dotyczącymi rezerwacji, wpłaty zaliczki na poczet wynajmu, dopłaty reszty kwoty oraz wpłaty kaucji i warunków jej odzyskania.

Wiele ważnych zapisów zawiera regulamin wynajmu kamperów, który również powinniśmy dokładnie przeczytać przed podpisaniem.

Kampera możemy wybrać i zarezerwować poprzez dostępne w Internecie platformy bookingowe jak np. https://bookingcamper.pl , gdzie nie tylko obejrzymy możliwe do wynajęcia kampery, zapoznamy się ze szczegółowym cennikiem, przeczytamy ważne informacje oraz będziemy mieli możliwość zarezerwowania wytypowanego kampera.

ReklamaA2 ACSI