Warto poznać przed podróżą

Jakie prawo jazdy będzie potrzebne do prowadzenia kampera?

Jakie prawo jazdy będzie potrzebne do prowadzenia kampera?

Planujecie ruszyć w urlopową wyprawę wynajętym kamperem i zastanawiacie się, jakie prawo jazdy będzie potrzebne do prowadzenia tego typu pojazdu? Uspokajamy, do prowadzenia większości kamperów dostępnych do wynajęcia w Polsce wystarczy prawo jazdy kat. B. Co nie oznacza, że tego typu pojazd prowadzi się jak auto osobowe. Różnice są znaczne.

Podróżowanie wynajętym kamperem coraz bardziej popularne w Polsce

Caravaning zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. Coraz więcej osób docenia fakt, że podróżowanie kamperami po Polsce czy Europie daje poczucie wolności, swobody w wyborze trasy, jej modyfikacji w czasie podróży oraz miejsca noclegowego.

Ponadto taki sposób podróżowania z pewnością wybiorą miłośnicy „włóczenia się” po wielu atrakcyjnych miejscach w jak najkrótszym czasie, a także Ci, którzy zwłaszcza w dobie pandemii Covid-19 chcą uniknąć zatłoczonych hoteli i restauracji.

Kamper daje możliwość wygodnego noclegu, skorzystania z toalety, prysznica oraz aneksu kuchennego – możemy samodzielnie w pojeździe przygotować własne posiłki posługując się kuchenką gazową, zwłaszcza, że mamy również na wyposażeniu lodówkę z zamrażalnikiem.

Decyzja więc podjęta, będziecie w tym sezonie urlopowym podróżowali wynajętym kamperem. Zapoznaliście się już z pewnością z ofertą wypożyczalni i teraz pozostały już tylko formalności do załatwienia i pakowanie.

Jakie prawo jazdy do prowadzenia wynajętego kampera?

Tu często pojawia się jednak pytanie – czy do prowadzenia kampera wystarczy posiadanie prawa jazdy kat. B? Czy potrzebne są jakieś dodatkowe uprawnienia, kursy, szkolenia?

Uspokajamy – większość kamperów dostępnych w polskich wypożyczalniach ma dopuszczalną masę całkowitą do 3,5 tony. To zaś oznacza, że taki pojazd – podobnie jak furgonetki, busy czy mniejsze pojazdy dostawcze można prowadzić posiadając prawo jazdy kat. B.

Trzeba pamiętać, że kamper to jednak pojazd zdecydowanie większy – wyższy i szerszy niż samochód osobowy. Jeśli dopiero pierwszy raz będziemy podróżowali kamperem, warto wcześniej poćwiczyć prowadzenie busa lub furgonetki, jeśli mamy taką możliwość. Przyda się to nie tylko na dłuższych trasach, ale przede wszystkim w miastach, w wąskich uliczkach, podczas wykonywania manewrów, zawracania czy parkowania kampera.

Szkolenie w prowadzeniu wynajętego kamper

Jeśli nigdy przedtem nie prowadziliśmy pojazdu typy kamper, nie popadajmy w hurraoptymizm na zasadzie „co, ja nie dam rady?”, „a co w tym trudnego?”. To pojazdy duże gabarytowo, inaczej zachowujące się na trasie, wymagające uwagi w czasie prowadzenia i manewrowania – zwłaszcza w miastach. Na wiele rzeczy podczas podróży trzeba uważać, a nawyki wyrobione podczas prowadzenia samochodu osobowego mogą niestety tu nie wystarczyć.

Dlatego w wypożyczalni kamperów koniecznie zgłośmy fakt, że potrzebujemy takiego szkolenia przed wyruszeniem w trasę pojazdem. Z pewnością obsługa wypożyczalni umożliwi nam takie zajęcia oraz przekaże wszystkie potrzebne uwagi.

Czy każda osoba z prawo jazdy kat. B wypożyczy kampera?

Wydaje się, że jeśli posiadamy prawo jazdy kat. B, które uprawnia nas do prowadzenia pojazdów o DMC do 3,5 ton, to nie będziemy mieli żadnych problemów z wypożyczeniem kampera. Niestety tak nie jest. Trzeba pamiętać, że tego typu pojazdy to prawdziwe „domy na kółkach” – doskonale wyposażone, nowe lub kilkuletnie oraz bardzo drogie (ceny kamperów dochodzą nawet do pół miliona złotych). To zaś oznacza, że wiele wypożyczalni zabezpiecza się dodatkowymi warunkami wynajmu kampera.

Najczęstsze z nich to:

wiek kierowcy – wypożyczalnie raczej nie będą chciały wypożyczyć kamperów osobom poniżej 25-roku życia ale jest również wiele wypożyczalni, które nie wymagają minimalnego wieku.

staż za kierownicą – nie ma się co łudzić, że jeśli mamy prawo jazdy zaledwie od kilku miesięcy, to wypożyczalnia wypożyczy nam kampera wartego kilkaset tysięcy złotych. Preferowani są kierowcy z kilkuletnim stażem w prowadzeniu samochodów.

ReklamaA2 ACSI