Warto poznać przed podróżą

Czy można wszędzie wjechać kamperem?

Wynajętym kamperem można dojechać wszędzie, byle „z głową”

Decydując się na wynajem kampera i urlopowy wyjazd w regiony Polski i Europy, pewne jest, że będziemy nocowali w naszym pojeździe. W końcu nie po to wypożyczamy kampera, by jeszcze wynajmować pokój w hotelu czy pensjonacie.

Kamperem możemy dojechać praktycznie wszędzie, gdzie tylko doprowadzą nas drogi – asfaltowe oraz te bardziej utwardzone. Nie ma też problemu abyśmy zaparkowali naszego wynajętego kampera na polanie nad jeziorem, na parkingu u stóp gór czy nad brzegiem morza. Pod warunkiem jednak, że będzie to miejsce nie objęte zakazem parkowania czy zakazem wjazdu. Co więcej, w tych miejscach możemy również zatrzymać się na nocleg.

Jednakże musimy też wiedzieć, że nie w każde miejsce powinniśmy próbować wjechać naszym wypożyczonym pojazdem. Ze względu na jego gabaryty może to być dość trudne, a jeśli nie jesteśmy zbyt doświadczonymi kierowcami dużych samochodów, może okazać się to również bardzo problematyczne. Przewidujmy więc na trasie problemy i dużo wcześniej je eliminujmy.

Wynajętym kamperem na zwiedzanie miast? Czemu nie!

Wiele polskich miast docenia caravaningowy ruch turystyczny i mocno promuje swoje pola campingowe. Te są z reguły zlokalizowane na obrzeżach miast lub ewentualnie poza ścisłym centrum, z dogodnym dojazdem. Chcąc więc zwiedzić konkretne miasto i jego zabytki, warto poszukać właśnie takiego pola campingowego.

Na pewno jednak możemy wybić sobie z głowy to, że wjedziemy naszym wynajętym kamperem do centrów turystycznych miast, aby zwiedzić ich zabytki. Tam z reguły natkniemy się nie tylko na wąskie, zatłoczone jeżdżącymi lub parkującymi samochodami uliczki, ale również raczej nie znajdziemy odpowiednio dużo miejsca na parkingu. Nie trzeba dużej wyobraźni, aby domyślać się, że może to się dla kierowcy kampera skończyć prawdziwą katastrofą, aby wydostać się z takiej „miejskiej pułapki”.

Pamiętajmy więc, że kamper zdecydowanie różni się od auta osobowego. Mamy do czynienia z pojazdem o DMC 3,5 tony. Jest nie tylko wyższy, ale też dłuższy. Nie będzie więc dobrym pomysłem abyśmy próbowali wjechać wynajętym kamperem w ciasne uliczki miasta i próbować szukać odpowiedniego miejsca do parkowania.

Można oczywiście dojechać kamperem do obrzeża miasta i poszukać odpowiedniego parkingu, najlepiej strzeżonego dla naszego samochodu. Następnie zaś zwiedzać miasto taksówką lub komunikacją miejską.

Dojazd do atrakcji turystycznych? Lepiej poszukaj najpierw parkingu

Podobnie może być przy znanych zabytkach w Polsce – zamkach, pałacach, atrakcjach przyrodniczych. Z reguły najbliższa okolica zabytku jest w sezonie turystycznym dość mocno zatłoczona i manewrowanie tam kamperem będzie mocno problematyczne, natomiast znalezienie odpowiedniego miejsca do parkowania w pobliżu wejścia do zabytkowego obiektu może graniczyć z cudem.

Chcąc więc zwiedzać najsłynniejsze atrakcje w Polsce, warto ustalić, gdzie znajduje się wygodny parking poza centrum miasta lub w odpowiedniej odległości od zabytkowego obiektu i nie próbować manewrować kamperem po wąskich, zatłoczonych uliczkach czy niewielkich parkingach.

Pamiętajmy, że spacer też jest dobrą formą wypoczynku. Nie wszędzie musimy podjechać kamperem pod samo okienko kasowe. Lepiej, spokojniej i bezpieczniej będzie najpierw zadbać o odpowiednie miejsce parkingowe dla naszego pojazdu, zadbanie o bezpieczny wyjazd z parkingu, a dopiero wtedy można, relaksując się, ruszyć na zwiedzanie atrakcji turystycznych.

Również na naszej trasie musimy uważać i starać się omijać te trasy, gdzie znajdują się niskie mosty, wiadukty czy inne, znajdujące się nad nami przeszkody. Kamper jest dość wysokim pojazdem, dochodzącym do prawie 3 metrów. Jeśli więc mamy dylemat czy zmieścimy się pod mostkiem czy wiszącą nisko reklamą, lepiej poszukajmy alternatywnej trasy.