Warto poznać przed podróżą

Czym kierować się przy wyborze pola campingowego?

Czym kierować się przy wyborze pola campingowego?

Caravaning zyskuje w Polsce coraz większą popularność, nie tylko jako sposób podróżowania, ale również spędzania wolnego czasu. Nim jednak zdecydujecie się na zakup własnego kampera (to wydatek nawet kilkuset tysięcy złotych – tak, te pojazdy są bardzo drogie), najpierw ruszcie w trasę kamperem z wypożyczalni – sprawdźcie, czy taka forma mobilnego wypoczynku Wam odpowiada.

Zaplanujcie miejsca do noclegu podczas wyjazdu wynajętym kamperem

Jeśli już przygotowujecie się do zaplanowanej podróży i projektujecie swoją trasę wyprawy, koniecznie uwzględnijcie miejsca, gdzie będziecie nocowali w wynajętym kamperze. Oczywiście w Polsce możecie stawać „na dziko” – w takich miejscach, gdzie Wam się najbardziej podoba, pamiętając jednak, że nie wszędzie można wjechać i nie zawsze w urokliwym zakątku można zaparkować kampera i tam biwakować (np. istnieje tam zakaz wjazdu samochodom czy też zakaz parkowania pojazdu).

Jeśli chodzi o miejsca noclegowe dla wyprawy kamperem, warto zaplanować je na polach campingowych. Mamy tam zapewnione miejsce do zaparkowania pojazdu, potrzebną infrastrukturę (prąd, toalety, pralnia, możliwość spuszczenia szarej wody i uzupełnienie czystej, opróżnienie kasety toaletowej). Możemy tu również bezpiecznie rozpalić grilla i spędzić spokojnie czas pomiędzy kolejnymi wyprawami.

Ważna jest lokalizacja pola campingowego

W Polsce funkcjonuje kilkaset różnych pól campingowych zlokalizowanych praktycznie w każdej części naszego kraju. Wybór tych odpowiednich dla nas będzie oczywiście zależał od trasy, jaką chcemy pokonać i co robić na naszym urlopie. Jeśli w naszych planach jest jedno, konkretne miejsce, wybierzmy pole campingowe zlokalizowane najbliżej naszego celu wyprawy. Sprawdźmy również jego lokalizację – bo jeśli pragniemy ciszy i spokoju, szukajmy takiego, który nie jest zlokalizowany obok trasy szybkiego ruchu czy przy torach kolejowych.

Jeżeli naszym celem jest konkretne, turystyczne miasto, poszukajmy pola campingowego położonego w jego pobliżu lub na obrzeżach. Tak, abyśmy mogli skorzystać z komunikacji publicznej chcąc zwiedzać i przebywać w danym mieście, a na noc wracać do naszego kampera.

Gdy w naszych planach jest trasa objazdowa po kraju, i nie chcemy przebywać w jednym, konkretnym miejscu dłużej niż dobę – to sprawdźmy, gdzie znajdują się pola campingowe na naszej wytyczonej trasie.

W internecie znajdziemy wiele ciekawych stron, które informują, opisują i polecają odpowiednie pola caravaningowe. Warto je najpierw obejrzeć w internecie, poczytać informacje i opinie innych podróżników, którzy na danym polu campingowym już byli. Pomoże to nam wytypować miejsca idealne dla nas.

Wszystkie pola campingowe w Polsce i w Europie możecie obejrzeć tu:

https://polskicaravaning.pl/kempingi

Co zastaniemy na polu campingowym?

Pola campingowe w Polsce generalnie różnią się od siebie oferowanym standardem. Na niektórych z nich, oprócz infrastruktury niezbędnej dla caravaningowców (prąd, woda, oczyszczanie toalet kamperów, toalety), znajdziemy oczywiście także pralnię, wiaty do przygotowywania posiłków, miejsca na rozpalenie ogniska, bar, sklep czy plac zabaw dla dzieci lub także basen do kąpieli. Pola campingowe zlokalizowane nad morzem, jeziorami czy rzekami oferują również plażę czy wodny sprzęt turystyczny do wypożyczenia.

Wybierając konkretne pola campingowe, na których będziemy chcieli się zatrzymać podczas naszej urlopowej podróży wynajętym kamperem, koniecznie sprawdźmy ceny postoju oraz regulamin, jakie obowiązuje w danym miejscu.

Jakie zasady panują na polach campingowych?

Przede wszystkim należy pamiętać, że w takich miejscach – mimo urlopu i ruchu turystycznego – panuje cisza nocna. Dlatego na pole campingowe warto przyjechać i parkować kampera w ciągu dnia, nie w środku nocy.

Podczas parkowania kampera zachowaj odpowiednią odległość od stojącego już pojazdu. Mimo, że wiele pól campingowych nie ma wytyczonych konkretnych miejsc do parkowania, warto tak ustawić nasz pojazd, aby nie przeszkadzał innym turystom. Nie trzeba też przypominać, że należy przestrzegać zasad kultury, dbać o porządek na terenie i szanować prywatność innych wypoczywających.