Warto poznać przed podróżą

Czym kierować się przy wyborze pola campingowego?

Caravaning zyskuje w Polsce coraz większą popularność, nie tylko jako sposób podróżowania, ale również spędzania wolnego czasu. Nim jednak zdecydujecie się na zakup własnego kampera (to wydatek nawet kilkuset tysięcy złotych – tak, te pojazdy są bardzo drogie), najpierw ruszcie w trasę kamperem z wypożyczalni – sprawdźcie, czy taka forma mobilnego wypoczynku Wam odpowiada.

Zaplanujcie miejsca do noclegu podczas wyjazdu wynajętym kamperem

Jeśli już przygotowujecie się do zaplanowanej podróży i projektujecie swoją trasę wyprawy, koniecznie uwzględnijcie miejsca, gdzie będziecie nocowali w wynajętym kamperze. Oczywiście w Polsce możecie stawać „na dziko” – w takich miejscach, gdzie Wam się najbardziej podoba, pamiętając jednak, że nie wszędzie można wjechać i nie zawsze w urokliwym zakątku można zaparkować kampera i tam biwakować (np. istnieje tam zakaz wjazdu samochodom czy też zakaz parkowania pojazdu).

Jeśli chodzi o miejsca noclegowe dla wyprawy kamperem, warto zaplanować je na polach campingowych. Mamy tam zapewnione miejsce do zaparkowania pojazdu, potrzebną infrastrukturę (prąd, toalety, pralnia, możliwość spuszczenia szarej wody i uzupełnienie czystej, oczyszczenie kasety toalety w samochodzie). Ponadto możemy tam również bezpiecznie rozpalić grilla i spędzić spokojnie czas pomiędzy kolejnymi wyprawami.

Ważna lokalizacja pola campingowego

W Polsce funkcjonuje kilkaset różnych pól campingowych zlokalizowanych praktycznie w każdej części naszego kraju. Wybór tych odpowiednich dla nas będzie oczywiście zależał od trasy, jaką chcemy pokonać i co robić na naszym urlopie. Jeśli w naszych planach jest jedno, konkretne miejsce, wybierzmy pole campingowe zlokalizowane najbliżej naszego celu. Sprawdźmy również jego lokalizację – bo jeśli pragniemy ciszy i spokoju, a obok przebiegają tory kolejowe czy droga szybkiego ruchu, możemy zapomnieć o idealnych warunkach wypoczynku.

Jeżeli naszym celem jest konkretne, turystyczne miasto, poszukajmy pola campingowego położonego w jego pobliżu lub na obrzeżach. Tak, abyśmy mogli skorzystać z komunikacji publicznej chcąc zwiedzać i przebywać w danym mieście, a na noc wracać do naszego kampera.

Gdy w naszych planach jest trasa objazdowa po kraju, i nie chcemy przebywać w jednym, konkretnym miejscu dłużej niż dobę – to sprawdźmy, gdzie znajdują się pola campingowe na naszej wytyczonej trasie.

W internecie znajdziemy wiele ciekawych stron, które informują, opisują i polecają pola kampingowe. Warto je przejrzeć, obejrzeć zdjęcia, poczytać informacje i opinie innych osób, które na danym polu campingowym już były. Pomoże to nam wytypować miejsca idealne dla nas.

Wszystkie pola campingowe w Polsce i w Europie możecie obejrzeć tu:

https://polskicaravaning.pl/kempingi

Co zastaniemy na polu campingowym?

Pola campingowe w Polsce różnią się od siebie oferowanym standardem. Na niektórych z nich, oprócz infrastruktury niezbędnej dla caravaningowców (prąd, woda, oczyszczanie toalet kamperów), znajdziemy oczywiście także toalety, pralnię, wiaty do przygotowywania posiłków, miejsca na rozpalenie ogniska, bar, sklep czy plac zabaw dla dzieci lub także basen do kąpieli. Pola campingowe zlokalizowane nad morzem, jeziorami czy rzekami oferują również plażę czy wodny sprzęt turystyczny do wypożyczenia.

Wybierając konkretne pola campingowe, na których będziemy chcieli się zatrzymać podczas naszej urlopowej podróży wynajętym kamperem, koniecznie sprawdźmy ceny postoju oraz regulamin, jakie obowiązuje w danym miejscu.

Jakie zasady panują na polach campingowych?

Przede wszystkim należy pamiętać, że w takich miejscach – mimo urlopu i ruchu turystycznego – panuje cisza nocna. Dlatego na pole campingowe warto przyjechać i parkować kampera w ciągu dnia.

Podczas parkowania kampera zachowaj odpowiednią odległość od stojącego już pojazdu. Mimo, że wiele pól campingowych nie ma wytyczonych konkretnych miejsc do parkowania, warto tak ustawić nasz pojazd, aby nie przeszkadzał innym turystom. Nie trzeba też przypominać, że należy przestrzegać kultury, dbać o porządek i szanować prywatność innych użytkowników tego miejsca.