Warto poznać przed podróżą

Gdzie można pojechać wynajętym kamperem?

Caravaning w Polsce przeżywa swój wielki rozkwit, co jest związane głównie z pandemia coronavirusa i chęcią izolacji od większych skupisk ludzkich. Nagle Polacy odkryli, że wynajmując kampera można pojechać właściwie wszędzie tam, gdzie tylko chcemy i zaparkujemy nasz pojazd tam, gdzie nam się akurat spodoba i nie ma zakazu wjazdu czy parkowania.

Doświadczeni caravaningowcy nie mają z tym problemu. Nad tym zaś na pewno zastanawiają się wszyscy ci, którzy postanowili po raz pierwszy ruszyć na wyprawę urlopową wynajętym kamperem. Wtedy z pewnością pojawia się pytanie – a gdzie My właściwie tym wynajętym „domem na kołach” pojedziemy?

Podpowiadamy dla wszystkich caravaningowych debiutantów – w pierwszą trasę kamperem wybierzcie Polskę.

Dlaczego? Ponieważ łatwiej ustalić trasę, zorganizować dojazd, wybrać miejsca noclegowe i porozumieć się z ludźmi podczas wyprawy urlopowej. Ponadto w Polsce, w przeciwieństwie do większości krajów Unii Europejskiej, możemy właściwie wszędzie zatrzymać się kamperem. Dopiero gdy nabierzecie doświadczenia w podróżowaniu kamperem po drogach kraju możecie zacząć planować dalszy wyjazd, poza granice Polski.

Najważniejszy jest plan

Tak dokładnie – decydując się na wynajęcie kampera musicie wiedzieć gdzie chcecie pojechać i co zobaczyć, a przede wszystkim gdzie staniecie swoim „domem na kołach” na noc. Na pierwsze wyjazdy polecamy parkowanie na polach kampingowych, gdzie będziecie mieli dostęp do potrzebnej infrastruktury, spuścicie szarą wodę z baku kampera, nabierzecie świeżej i czystej, opróżnicie toaletę chemiczną, a wieczorem posiedzicie przy grillu.

Warto przed wyjazdem zaopatrzyć się w jedną z wielu aplikacji na smartfona, która wyszukuje wszystkie pola kempingowe w kraju. Ponadto sprawdźcie też prognozy pogody na czas Waszego wyjazdu urlopowego – mimo, że kamper to naprawdę namiastka domu, to jednak nie chodzi przecież o to w wojażach po kraju, aby siedzieć cały dzień w samochodzie i czekać na koniec deszczu.

Gdzie jechać kamperem w Polsce?

Wszędzie tam, gdzie chcecie i gdzie prowadzą drogi asfaltowe lub przynajmniej utwardzone, czyli wszędzie tam gdzie da się dojechać samochodem. Jeśli lubicie lasy i jeziora, polecamy Mazury, gdzie znajdziecie wiele przepięknie położonych pól campingowych oraz mnóstwo wspaniałych atrakcji przyrody i przepięknych zabytków. Na Mazurach jest co zwiedzać.

Jeżeli lubicie morze, warto ruszyć bardziej na zachód, do regionu środkowo i zachodniopomorskiego. Tam znajdziecie również wiele miejsc do parkowania kampera, zwiedzania, przebywania na piaszczystych plażach.

Możecie też wybrać się do wielu istniejących w Polsce parków narodowych, gdzie znajdziecie również miejsca do zaparkowania kampera. Otworem stoją też Tatry czy Bieszczady.

Praktycznie w wielu miejscach w kraju znajdziecie pola campingowe lub miejsca, gdzie możecie zaparkować kampera i urządzić biwak.

Zgodnie z polskim prawem, wszystkie samochody do 3,5 tony traktowane są na równi z samochodami osobowymi. Oznacza to, że można parkować nimi na każdym parkingu, pod warunkiem, że nie blokujemy przejazdu. Nie można jednak rozkładać stolików ani otwierać markiz. To jest dozwolone wyłącznie na polach namiotowych. Najlepiej jest szukać bezpłatnych parkingów w bardziej odludnych miejscach, np. parkingów leśnych, aby odpocząć w otoczeniu przyrody, a następnego dnia w pełni sił ruszyć w dalszą drogę.