Warto poznać przed podróżą

Gdzie można pojechać wynajętym kamperem?

Gdzie można pojechać wynajętym kamperem?

Caravaning w Polsce przeżywa obecnie swój wielki rozkwit. Polacy odkryli, że wynajmując kampera można pojechać właściwie wszędzie tam, gdzie tylko chcemy i zaparkujemy nasz pojazd w takich miejscach, gdzie nam się akurat spodoba i nie ma zakazu wjazdu czy parkowania. Dzięki kamperom zyskujemy wolność, niezależność i możemy przeżyć fascynującą przygodę.

Doświadczeni caravaningowcy nie mają z tym problemu. Nad tym zaś na pewno zastanawiają się wszyscy ci, którzy postanowili po raz pierwszy ruszyć na wyprawę urlopową wynajętym kamperem. Wtedy z pewnością pojawia się pytanie – a gdzie My właściwie tym wynajętym „domem na kołach” pojedziemy?

 

Podpowiadamy dla wszystkich caravaningowych debiutantów – w pierwszą trasę kamperem wybierzcie Polskę.

Dlaczego? Ponieważ łatwiej ustalić trasę, zorganizować dojazd, wybrać miejsca noclegowe i porozumieć się z ludźmi podczas wyprawy urlopowej. Ponadto w Polsce, w przeciwieństwie do większości krajów Unii Europejskiej, możemy właściwie wszędzie zatrzymać się kamperem. Dopiero gdy nabierzecie doświadczenia w podróżowaniu kamperem po rodzimych drogach możecie zacząć planować dalszy wyjazd, poza granice Polski.

 

Podróż wynajętym kamperem - najważniejszy jest plan

Tak dokładnie – decydując się na wynajęcie kampera musicie wiedzieć, gdzie chcecie pojechać i co zobaczyć, a przede wszystkim jakie miejsce wybierzecie na noc. Na pierwsze wyjazdy polecamy parkowanie na polach kampingowych, gdzie będziecie mieli dostęp do potrzebnej infrastruktury, zrobicie pranie, weźmiecie prysznic, spuścicie szarą wodę z baku kampera, nabierzecie czystej, opróżnicie toaletę chemiczną, a wieczorem posiedzicie przy grillu.

Warto przed wyjazdem zaopatrzyć się w jedną z wielu aplikacji na smartfon, która wyszukuje wszystkie pola kempingowe w kraju. Sprawdźcie też prognozy pogody na czas Waszego wyjazdu urlopowego – mimo, że kamper to naprawdę namiastka domu, to jednak nie chodzi przecież o to w wojażach po kraju, aby siedzieć cały dzień w samochodzie i czekać na koniec deszczu.

 

Gdzie jechać wynajętym kamperem w Polsce?

Wszędzie tam, gdzie chcecie i gdzie prowadzą drogi, po których może poruszać się samochód typu kamper. Jeśli lubicie lasy i jeziora, polecamy Mazury, gdzie znajdziecie wiele przepięknie położonych pól campingowych oraz mnóstwo wspaniałych atrakcji przyrody i przepięknych zabytków. Na Mazurach jest co zwiedzać.

Jeżeli lubicie morze, warto ruszyć bardziej na zachód, w kierunku Pomorza Środkowego i Zachodniego. Tam znajdziecie również wiele miejsc do parkowania kampera, zwiedzania, przebywania na piaszczystych plażach.

Możecie też wybrać się do wielu istniejących w Polsce parków narodowych, gdzie znajdziecie również miejsca do zaparkowania kampera. Otworem stoją też Tatry czy Bieszczady.

 

Praktycznie we wszystkich regionach w kraju znajdziecie pola campingowe lub miejsca, gdzie możecie zaparkować kampera i zorganizować biwak na świeżym powietrzu.

Zgodnie z polskim prawem, wszystkie samochody do 3,5 tony traktowane są jak samochody osobowe. To znaczy, że można parkować nimi na każdym parkingu, pod warunkiem, że nie blokujemy przejazdu. Natomiast nie możemy w takich miejscach rozstawiać stolików, krzeseł czy rozkładać markiz – te dozwolone są tylko na polach namiotowych. Najlepiej jest szukać bezpłatnych parkingów w bardziej odludnych miejscach, np. parkingów leśnych, jeśli chcemy odpocząć w otoczeniu przyrody.

ReklamaA2 ACSI