Warto poznać przed podróżą

Jak zbudowany jest kamper?

Jak zbudowany jest kamper?

Czym jest kamper? Jeszcze nieco większym samochodem czy już czymś pomiędzy domem a autem? Kamper, to nadal samochód, tylko „nieco” większy. Jeśli kiedykolwiek prowadziliśmy busa czy auto dostawcze z dopuszczalną masą całkowitą do 3,5 ton, poradzimy sobie również z jazdą kamperem. Jeśli nie prowadziliśmy takiego pojazdu, obsługa wypożyczalni kamperów przeprowadzi dla nas odpowiednie szkolenie.

Jak więc zbudowany jest kamper?

Pojazd ten dzieli się zasadniczo na szoferkę, czyli miejsce dla kierowcy i pasażera oraz część mieszkalną za szoferką. Warto też wiedzieć, że kamper jest z reguły szerszy niż standardowy pojazd dostawczy.

Musimy też zdawać sobie sprawę, że lusterko wsteczne nic nam nie da. Obserwując to, co dzieje się z tyłu kampera, musimy polegać na lusterkach bocznych. Wiele nowych kamperów ma również na wyposażeniu kamerę, pokazującą co dzieje się za tyłem pojazdu.

Powszechna opinia o kamperach jest taka, że są to praktycznie „domy na kołach”. Jest w tym trochę prawdy. Wnętrze kampera bowiem zawiera: miejsca do spania – nawet dla 6 osób, aneks kuchenny z lodówką, kuchenką gazową, blatem roboczym, kabinę prysznicową, toaletę, stół i miejsca siedzące, szafki do przechowywania rzeczy, telewizor.

Kampery różnią się od siebie sposobem ich budowy. Właśnie ze względu na to wyróżniamy kilka ich popularnych rodzajów. Przedstawimy krótko ich cechy charakterystyczne.

 

Kamper typu alkowa

To kamper z charakterystyczną nadbudówką nad szoferką. W tej nadbudówce mieści się dodatkowa przestrzeń sypialna zapewniając więcej miejsca do spania. Dlatego przyjęła się tu nazwa „alkowy”.

Ten pojazd z pewnością jednak zainteresuje rodziny z większą ilością dzieci, zwłaszcza jeśli nie zależy nam na szybkiej jeździe i będziemy podróżowali w rekreacyjnym stylu. Mamy do dyspozycji prysznic, toaletę oraz aneks kuchenny z lodówką i kuchenką.

Wszyscy, którzy potrzebują kampera z sześcioma miejscami do spania, są niejako skazani na auta typu alkowa. Żaden inny rodzaj kamperów nie oferuje tylu i tak dużych miejsc do spania.

 

Kamper typu półintegra

Jeden z najbardziej popularnych typów kampera, jaki spotkamy praktycznie we wszystkich wypożyczalniach tych pojazdów. Rozpiętość pod względem ilości osób, jakie mogą podróżować półintegrami jest duża. Taki pojazd może przewozić od dwóch do nawet pięciu osób. Najpopularniejsze oczywiście są te, które zapewniają jak najwięcej miejsc do spania i podróżowania.

W tego typu kamperach łóżka bowiem są opuszczane spod sufitu i w ciągu dnia nie zajmują miejsca w pojeździe. Mamy też do dyspozycji prysznic, toaletę oraz aneks kuchenny z lodówką i kuchenką.

 

Kamper typu integra

W tego typu kamperze szoferka nie jest widocznie i wyraźnie oddzielona od reszty zabudowy pojazdu. Mamy więc tu do czynienia ze zwartą, jednolitą zabudową. Taka konstrukcja zapewnia więcej przestrzeni użytkowej we wnętrzu pojazdu, co podnosi oczywiście komfort podróżowania i noclegów. W tym wypadku mamy również sporą rozpiętość gabarytową kamperów typu integra – największe, najbardziej luksusowe to prawdziwe „jeżdżące domy” o tonażu dochodzącym nawet do 7,5 tony.

 

Kamper typu van

Nieco mniejszy kamper dla rodziny z jednym dzieckiem czy dla kilku (maksymalnie czterech) przyjaciół. Zbudowany na bazie samochodu dostawczego i gabarytowo zbliżony do jego wymiarów. Możemy tu oczywiście liczyć na wszystkie udogodnienia, jakie posiadają inne typy kamperów – rozkładane łóżka, kabina prysznicowa, kuchenka, aneks kuchenny. Te kampery są również krótsze i węższe co z pewnością zapewnia łatwiejsze ich prowadzenie na trasie czy umożliwia rozwijanie większych prędkości. Łatwiej też manewruje się takim samochodem w miastach czy na wąskich, lokalnych drogach. Wjedziemy też tego typu kamperem wszędzie tam, gdzie większe pojazdy już się nie zmieszczą,

 

Kamper typu bus

Tu przedstawicielem tego typu kamperów jest VW California, Buskamper, Mercedes Viano MarcoPolo, Karmann- Mobil Dunkan.

To najbardziej mobilne kampery, przeznaczone do szybkiego przemieszczania się i posiadające miejsca dla dwóch osób. Występują również wersje z podnoszonym dachem, które zapewniają miejsca do spania dla czterech osób.

W tak niewielkim kamperze niestety nie ma co liczyć na łazienkę czy toaletę. Z reguły montowany jest niewielki aneks kuchenny.

 

Jak prowadzi się wynajętego kampera?

Do wypożyczenia kampera będzie potrzebowali generalnie prawa jazdy kat. B. Nie oznacza to jednak, że będziemy mogli od razu wsiąść do wynajętego pojazdu i pojechać w planowaną trasę.

Najpierw powinniśmy przejść szkolenie, które z reguły trwa około 1,5 godziny. Nie należy go lekceważyć. Różnice w prowadzeniu i manewrowaniu kamperem w stosunku do samochodu osobowego są zasadniczo różne. Jeśli nigdy nie prowadziliśmy większego auta niż osobowe, podejdźmy do tego szkolenia i przekazywanych przez obsługę wypożyczalni kamperów uwag na poważnie.