Warto poznać przed podróżą

Podróżujemy wynajętym kamperem ze zwierzętami

Podróżujemy wynajętym kamperem ze zwierzętami

Czy podczas urlopowej wyprawy kamperem nasz pies lub kot musi pozostać w domu? Niekoniecznie, nie musimy rozstawać się w tym czasie z naszymi pupilami. Jednak podczas wypożyczania kampera z wypożyczalni spytajmy czy konkretnym pojazdem możemy przewozić zwierzęta. Lepiej to ustalić od razu i nie kryć przed właścicielem firmy wynajmującej kampera, że będziemy chcieli ruszyć w podróż z psem lub kotem.

Jeśli chodzi o samo podróżowanie kamperem ze zwierzętami, niewiele różni się od jazdy samochodem osobowym. To, na co musimy się przygotować to fakt, że nie każde pole campingowe będzie chciało gościć zwierzęta na swoim terenie. Musimy więc wybrać takie miejsca postoju, gdzie zwierzęta są akceptowalne lub organizować postoje noclegowe „na dziko”.

 

Przygotowanie do podróży wynajętym kamperem ze zwierzętami

Jeśli wypożyczalnia kamperów nie widzi przeszkód do przewożenia pojazdem psa lub kota, dokładnie zaplanujcie taką wyprawę. Warto już wcześniej zacząć przygotowywać naszych czworonożnych przyjaciół do takiej wyprawy, jeśli wcześniej nie jeździły z nami w dalsze podróże samochodem. Zwierzęta nie lubią zmian i potrzebują czasu, aby się do nich przyzwyczaić. Warto do kampera wziąć koc czy kojec, który w domu służy psu lub kotu za posłanie oraz ulubioną zabawkę, przedmiot – zwierzęta łatwiej wówczas zniosą taką długą podróż.

Pamiętajmy, że jadąc w podróż kamperem psy powinny posiadać książeczkę szczepień, paszporty dla zwierząt, wszczepione czipy identyfikacyjne.

Należy mieć też przy sobie świadectwo zdrowia zwierzęcia. Jest ono szczególnie ważne w przypadku podróżowania poza granice UE. Jeśli wybieramy się w podróż z naszymi pupilami poza granice Polski, warto sprawdzić jakie przepisy, jeśli chodzi o wwożenie zwierząt, obowiązują w danym kraju.

W niektórych krajach, obowiązkowe jest również ubezpieczenie OC dla psa. Mimo wszystko warto je mieć. To niewielki wydatek, ale gdy zdarzy się, że pies zniszczy coś na kempingu, lub odpukać, ugryzie kogoś, szkody można pokryć z polisy.

Jadąc kamperem z psem warto pamiętać, aby częściej zatrzymywać się na postoje – niech zwierzę też nieco odpocznie od podróży, pobiega po terenie, załatwi swoje potrzeby fizjologiczne, będzie spokojniejsze w czasie dalszej jazdy kamperem.

Podróżując kamperem z kotem, musimy ustawić gdzieś kuwetę – nie będzie to łatwe zadanie, ponieważ w pojeździe nie ma zbyt wiele miejsca. Warto więc to dobrze zaplanować i odpowiednio zabezpieczyć jeszcze przed wyjazdem.

 

Zatrzymujemy się na polu kampingowym ze zwierzętami

Pamiętajmy, aby przed przyjazdem na wytypowane pole campingowe, sprawdzić czy na terenie mogą przebywać zwierzęta. Nie wszyscy właściciele takich terenów zgadzają się na przyjmowanie gości z czworonogami. Jeśli na polu campingowym możemy przebywać ze zwierzakami, poznajmy jakie są zasady tego dotyczące.

 

Na pewno psy musimy wyprowadzać na smyczy i w kagańcu. Nie puszczajmy ich luzem i pilnujmy. Mogą być podekscytowane nowym miejscem. Jeśli chodzi o miejsce do załatwiania potrzeb fizjologicznych psa, zapytajmy o to właścicieli pola campingowego. Na pewno też musimy po psie posprzątać, więc nie zapominajcie zabrać ze sobą specjalnych woreczków na odchody. Koty najlepiej nie wypuszczać z kampera na polu campingowym lub wynieść na zewnątrz w specjalnym, zamykanym kojcu – nigdy nie wiadomo, jak się zachowają w nowym miejscu i czy nam nie uciekną.

Podróżując kamperem ze zwierzętami i parkując pojazd na polu campingowym, starajmy się wybrać do postoju zacienione miejsce – zwłaszcza jeśli nasze zwierzę będziemy chcieli trzymać wewnątrz pojazdu.

 

Co ze sobą zabrać, gdy będziemy przebywali na polu campingowym ze zwierzakami?

Na pewno w podróż wynajętym kamperem ze zwierzętami warto wziąć ze sobą: suchą karmę, smycz, kaganiec, odpowiednio długą smycz do przypięcia psa, miski do karmy i wody, ręczniki, koce, zabawki, worki na psie odchody, kocią kuwetę.

 

Podsumowanie

Podróżowanie wynajętym kamperem ze zwierzętami jest jak najbardziej możliwe, podobnie jak przebywanie na polu campingowym. Musimy jednak do takiej podróży odpowiednio się przygotować i poznać wcześniej wszystkie warunki jakie dotycząc wynajęcia kampera, gdy będzie podróżowało w nim zwierzę i czy na wytypowanych polach campingowych jest zgoda na przebywanie zwierząt. Pamiętajmy również, że na polach campingowych nie jesteśmy sami i zadbajmy, aby nasz pies nie zakłócał głośnym szczekaniem czy swoim zachowaniem spokoju innym gościom.

ReklamaA2 ACSI