Warto poznać przed podróżą

Podróżujemy wynajętym kamperem z dziećmi

Nie należy obawiać się podróży wakacyjnej wynajętym kamperem z dziećmi. Do takiej wyprawy należy się jednak odpowiednio przygotować. Do tego wyjazd takim pojazdem z dziećmi ma taką przewagę nad nocowaniem w hotelu czy pensjonacie, że jeśli dzieci bardzo się zmęczą nie czeka je długa podróż powrotna do miejsca noclegowego – możliwość odpoczynku mają w kamperze.

Małe dzieci podczas podróży samochodem wymagają odpowiedniego przygotowania. Jeśli jedziemy z malutkimi dziećmi, weźmy ze sobą potrzebny asortyment. Jednak pamiętajmy, że chociaż kampery są określane jako „domy na kółkach” to jednak mają swoją pojemność – bierzmy tylko to co jest nam naprawdę niezbędne.

Starszym dzieciakom natomiast wystarczy zapewnić w czasie podróży rozrywkę – tablety lub smartfony z odpowiednim pakietem internetowym oraz zestaw słuchawkowy – to będzie odpowiedni wybór. Warto też, aby zabrały ze sobą książki, gry planszowe czy sprzęt sportowy. Kamperem możemy przewozić także rowery, co z pewnością urozmaici nasz wakacyjny pobyt i pozwoli dzieciakom na wytracenie energii podczas postoju.

Wybór odpowiedniego dla dzieci kampera do wynajęcia

Jeżeli wybieramy się na urlop wynajętym kamperem, a na pokładzie będzie małe dziecko lub dzieci, warto wybrać odpowiedni pojazd. Sprawdźmy więc, czy wypożyczalnia oferuje w komplecie odpowiednie do wieku dzieci foteliki podróżne. Jeśli nie, warto zabrać własne i zamontować je w wynajętym kamperze na czas podróży. Ważne są również inne szczegóły w naszym pojeździe, o których piszemy poniżej.

Jazda wynajętym kamperem z małymi dziećmi

Jak już wspomnieliśmy, dzieci w kamperze przewozimy w fotelikach samochodowych, dobranych do ich wieku.

Foteliki dziecięce dla niemowląt i najmłodszych dzieci, w grupach 0, 0+ i 0/1 (czyli w przedziałach wagowych 0-10 kg, 0-13 kg oraz 0-18 kg) są przeznaczone do montażu tyłem do kierunku jazdy. Jest to sposób, który w przypadku tak małych dzieci, zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. Należy pamiętać o wyłączeniu poduszki powietrznej pasażera, w przypadku zamontowania takiego fotelika na przednim siedzeniu oraz o nieodwracaniu całego fotela tyłem do kierunku jazdy.

Zainteresujmy się też czy przedni fotel pasażera w wynajmowanym kamperze jest obrotowy i ma instalację pasów bezpieczeństwa w siedzeniu, a nie w bocznym słupku. Pozwoli to jednej osobie dorosłej w czasie podróży odwrócić fotel i „mieć na oku” dzieci podczas jazdy.

Zwróćmy uwagę czy wynajęty kamper posiada rolety przy bocznych oknach i maty termiczne. Ich zasłonięcie pozwoli nam na zachowaniu chłodu wewnątrz wynajętego kampera, co jest ważne podczas długiej jazdy pojazdem z małymi dziećmi. Zawsze też możemy uruchomić klimatyzację w czasie upalnych dni. Jeśli zaś będzie chłodniej, sprawdźmy, jak działa ogrzewanie w wynajętym kamperze, aby dzieci w czasie jazdy nam nie zmarzły.

Pamiętajmy również, że zabronione jest spanie na łóżkach podczas jazdy wynajętym kamperem. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Spanie z małymi dziećmi w wynajętym kamperze

Jeżeli chodzi o łóżka do spania, niektóre kampery do wynajęcia zapewniają przy konkretnych łóżkach specjalne siatki zabezpieczające przed wypadnięciem z nich dzieci podczas snu. Zwróćmy też uwagę czy dla starszych dzieci będzie znajdowało się łóżko ze specjalną drabinką, po której będą mogły wejść do miejsca noclegowego. Jeśli podróżujemy z malutkimi dziećmi, zainteresujmy się szerokością i długością łóżek – czy będziemy mogli spać w nim razem z dzieckiem. Jeśli zaś przestrzeń kampera na to pozwala, warto zabrać ze sobą przenośne łóżeczko, typu kojec, dla małego dziecka.

Kiedy ruszać w trasę wynajętym kamperem z małymi dziećmi?

Chociaż każdego z nas kusi, aby ruszyć w trasę podczas miesięcy letnich (czerwiec – sierpień), to ze względu na małe dzieci lepiej wybrać nieco chłodniejsze i mnie oblężone przez ruch turystyczny miesiące (maj, wrzesień). Pogoda nadal będzie ładna, ale unikniemy upałów i korków na trasach dojazdowych do wielu miast. Ponadto na polach campingowych nie spotkamy tłumu innych podróżników, co pozwoli nam na spokój, więcej przestrzeni i szybszy dostęp np. do pralni.

Podsumowanie

Jeśli odpowiednio przygotujemy się do caravaningowej wyprawy z dziećmi, może to być dla naszych pociech niezapomniana przygoda życia. Mogą posmakować prawdziwej włóczęgi, zwiedzać co chcą i zatrzymać się tam, gdzie im się akurat bardzo spodoba. Warto jednak wszystko wcześniej odpowiednio przygotować, zaplanować i sprawdzić – aby podróżowanie dla dzieci było naprawdę przyjemne.