Warto poznać przed podróżą

Wyjazd wynajętym kamperem za granicę

Dlaczego warto ruszyć wynajętym kamperem za granicę?

Podróżowanie kamperem w dalekie trasy jest nie tylko fascynującą przygodą, ale też zapewnia nam wygodę. Trasę możemy podzielić na odpowiednie etapy, nocując na polach campingowych – to pozwoli nam w miarę komfortowo dotrzeć do kraju docelowego naszej wyprawy. Warto wiedzieć, że nocleg w kamperze jest wygodny nawet dla 6 osób – mamy tu standardowe łóżka, prysznic, aneks kuchenny, toaletę. Możemy więc być praktycznie samowystarczalni na trasie.

Caravaning pozwala nam ponadto zwiedzić większą ilość krajów podczas jednej, wakacyjnej podróży. Nie musimy też rezerwować miejsc hotelowych i być od nich uzależnionymi. Możemy bowiem spokojnie wybierać wśród wielu pól campingowych, których spore ilości znajdziemy w europejskich, turystycznych krajach (Chorwacja, Włochy, Hiszpania, Francja).

Ruszając w trasę wynajętym kamperem, szczególnie jeśli opuszczamy granicę Polski, dobrze zabezpieczmy wszystkie dokumenty pojazdu oraz potwierdzenie jego ubezpieczenia. Jeżeli podróżujemy po krajach Unii Europejskiej, raczej paszport nie będzie nam potrzebny, ale już dokumenty tożsamości powinniśmy mieć przy sobie.

Jazda kamperem po Europie jest sporym wyzwaniem i wymaga dobrego przygotowania. Zaplanujmy więc dokładnie, gdzie pojedziemy, co chcemy zobaczyć oraz co ze sobą zabrać na taką wyprawę.

Powinniśmy sprawdzić, jakie przepisy obowiązują w poszczególnych krajach (zwłaszcza jeśli chodzi o prędkość z jaką możemy poruszać się kamperem po drogach), na jakich kempingach warto będzie się zatrzymać, a także dokładnie zaplanować cały wyjazd.

Z drugiej strony, jest wiele elementów, które przemawiają za tym, aby za pierwszym razem od razu wybrać się kamperem po Europie. Trasy mogą okazać się ciekawsze niż w Polsce, ale co równie ważne, w wielu krajach możemy liczyć na lepszą infrastrukturę i dogodniejsze warunki do wypoczynku.

Na uwagę zasługują tu choćby: Dania, Szwecja, Norwegia, Szwajcaria, Niemcy, Austria czy Słowenia.

Wynajętym kamperem do Chorwacji

Świetną opcją dla początkujących, ale też bardziej doświadczonych kamperowych podróżników jest Chorwacja. To piękny, ciepły kraj ze wspaniałymi trasami, do którego możemy dotrzeć w dwa dni. Co więcej, jadąc kamperem do Chorwacji mamy możliwość „zahaczyć” po drodze o wiele ciekawych miejsc, jakie znajdują się w Austrii, Słowenii czy na Węgrzech. Chorwacja ma również dobrze rozwinięta infrastrukturę caravaningową.

Nocowanie „na dziko” w Europie? Ryzykowne

W zdecydowanej większości krajów Europy takie nocowanie w wynajętym kamperze „na dziko” może skończyć się wysokim mandatem i nakazem zjazdu do najbliższego pola kempingowego. Jedynym krajem, gdzie takich ograniczeń nie uświadczymy jest Norwegia.

Musimy pamiętać, że obowiązuje przyzwolenie na parkowanie kampera wszędzie tam, gdzie jest to dozwolone i nie zakazane. Oznacza to, że w sporadycznych przypadkach, jeśli zmęczenie nie pozwala nam na dalsze kontynuowanie jazdy, możemy wynajętego kampera zaparkować i skorzystać z możliwości odpoczynku, czyli noclegu. Jednak biwakowanie jest zakazane.

Niektóre kraje turystyczne w Europie, jak np. Hiszpania wyznaczają jednak specjalne miejsca do parkowania kampera „na dziko” w szczególnie atrakcyjnych regionach. Warto więc dokładnie sprawdzić, gdzie takie legalne lokalizacje się znajdują.

Generalnie jednak starajmy się szukać odpowiednich miejsc kampingowych z przygotowaną infrastrukturą dla kamperów i właśnie tam planować swoje noclegi. Będziemy mogli skorzystać na miejscu z prądu, spuścić szarą wodę i uzupełnić czystą, wziąć prysznic, urządzić grilla, zrobić pranie itp.

Szukajmy specjalnych miejsc postojowych dla kamperów

Jeśli w pobliżu naszej trasy podróży jednak nie znajdziemy żadnego pole kempingowego, nie panikujmy. Szukajmy specjalnie wyznaczonych miejsc postojowych dla kamperów, gdzie również znajduje się niezbędna infrastruktura.

W Niemczech, Austrii i Szwajcarii nazywa się to stellplatz, w Hiszpanii i Portugali – area de servicio para autocaravanas, we Francji i Belgii – aires de servisse, we Włoszech – area di sosta. Wiele takich miejsc znajduje się w pobliżu atrakcyjnych turystycznie miast czy regionów. Jednak nie powinniśmy traktować ich jako miejsc campingowych na dłużej i postój naszego kampera nie może trwać więcej niż jedna czy góra dwie doby (w zależności od regulaminu miejsca). Nie musimy także dodawać, że parkowanie tam, podobnie jak na polach kampingowych, jest płatne.