Warto poznać przed podróżą

Z jaką prędkością można poruszać się kamperem?

Caravaing staje się coraz bardziej popularnym sposobem na wakacyjny urlop

Prawie 500 pól campingowych w Polsce powoduje, że chętnie wynajmujemy kampery i ruszamy w wakacyjną trasę. Dzięki posiadaniu „domu na kołach” nie musimy być uzależnieni od konkretnych miejsc noclegowych. Może je codziennie zmieniać, poruszając się od jednego pola kampingowego do drugiego, a nawet stanąć na nocleg „na dziko”. Do tego możemy na bieżąco korygować naszą wakacyjną trasę oraz zaplanować sobie więcej miejsc do zwiedzenia podczas jednej podróży.

Do tego cały czas nie musimy rezygnować z komfortowego wypoczynku. Mamy bowiem w wynajętym kamperze wygodne łóżka, łazienkę, toaletę, aneks kuchenny i pod ręką wszystko, co nam będzie potrzebne podczas wakacji.

Oprócz tego, już sama podróż kamperem jest ekscytująca i stanowi atrakcję samą w sobie. Bowiem ruszamy w daleką trasę ze świadomością, że w każdej chwili możemy zjechać na parking czy pobocze, zaparzyć świeżą kawę, coś zjeść a nawet się przespać w kamperze. Ponadto podróżujemy wygodnie z rodziną lub paczką znajomych.

Tu też pojawia się pytanie – jak szybko można jechać kamperem po polskich drogach?

Podstawowa informacja jest taka, że do prowadzenia kampera o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony potrzebujemy prawa jazdy kategorii B, a więc takiego jak do prowadzenia zwykłego samochodu osobowego. Musimy jednak też pamiętać, że prowadzenie kampera znacznie różni się od tego, do czego przyzwyczailiśmy się prowadząc samochód osobowy.

Przede wszystkim prowadzimy dużo szerszy i wyższy pojazd. Musimy mieć również na uwadze to, że droga hamowania kampera, często też zapakowanego bagażami, znacznie się wydłuża się w porównaniu z samochodem osobowym. Miejmy to na uwadze i podczas jazdy kamperem zachowajmy dystans od jadących przed nami pojazdów.

To samo dotyczy wyprzedzania – planujmy na trasie taki manewr z dużo większym wyprzedzeniem. Kamper nie jest samochodem sportowym, a raczej dostawczym.

Zarówno kampery o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, jak i większe (ponad 3,5 t) na obszarze zabudowanym mogą poruszać się z prędkością 50 km/h.

Poza obszarem zabudowanym, w przypadku samochodu osobowego, motocykla lub samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, na autostradzie wolno jechać 140 km/h, na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h, na drodze ekspresowej jednojezdniowej oraz na drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu – 100 km/h, a na pozostałych drogach poza obszarem zabudowanym 90 km/h.

Trzeba pamiętać, że przepisy dla kamperów, jakie obowiązują za granicą, mogą różnić się od naszych krajowych. Na przykład w Czechach kamper w mieście może jechać z prędkością 50 km/h, a na drogach krajowych i autostradach 80 km/h.

Mimo przedstawionych limitów prędkości możliwości poruszania się kamperami po polskich drogach, warto pamiętać o tym, że jedziemy na urlop – nie powinniśmy się więc spieszyć. Nie prowadzimy też samochodu sportowego, ale kampera i wieziemy własną rodzinę lub przyjaciół. Zachowajmy więc rozsądek i ostrożność podczas podróży.