Warto poznać przed podróżą

Co warto zabrać na wyprawę kamperem?

Co warto zabrać na wyprawę kamperem?

Kamper już wynajęty, plan wyprawy ustalony. Wiemy już, gdzie pojedziemy i do będziemy zwiedzali. Pola campingowe już też ustalone. Teraz przyszedł czas na pakowanie kampera – w końcu to w tym pojeździe będziemy podróżowali, spali, gotowali. Nim przystąpimy do ustalania co na pewno musimy ze sobą zabrać, pamiętajmy, że całkowita masa naszego kampera to 3,5 tony (razem z pojazdem) więc pakujmy się z głową.

To już ten dzień. Wracacie do domu wynajętym z wypożyczalni kamperem. Ruszacie więc w trasę. Przebieg wyprawy już macie ustalony, pola campingowe zarezerwowane. Teraz przed Wami nie mniej ważna operacja – przygotowanie się na długą wyprawę, a więc czas na zapakowanie kampera w najbardziej potrzebne Wam rzeczy i produkty spożywcze.

W końcu głównie w kamperze spędzicie najbliższe kilka lub kilkanaście dni – śpiąc, gotując, biorąc prysznic. Warto przed tą operacją przygotować sobie dokładną listę tego, co naprawdę jest nam w takiej wyprawie niezbędne, a co można kupić w czasie naszego wakacyjnego wyjazdu. Pamiętajmy, że musimy ściśle przestrzegać wagi naszego kampera – a ta nie może przekroczyć całkowitej masy 3,5 tony – dla nowicjuszy przypominamy, że ta waga liczona jest razem z naszym pojazdem.

Pierwsza ważna zasada – pakujemy się w miękkie torby i zapominamy o sztywnych walizkach. Rzeczy układamy w schowkach i szafkach, które znajdują się na wyposażeniu kampera. Zabierzmy ze sobą również niewielki plecak – przyda się podczas pieszych wypraw, gdy opuścimy kampera.

Co warto zabrać na wyprawę wynajętym kamperem?

Ubranie na zmianę – w zależności od pór roku zabierzmy ze sobą odpowiednie ubrania na zmianę. Pamiętajmy, że na polach campingowych znajdziemy pralnie i suszarnie, co oznacza, że nie musimy pakować do kampera od razu całej naszej garderoby. Pamiętajmy również o zabraniu klapek – te będą przydatne w samym kamperze podczas podróży, ale też na polu campingowym czy na wyjście na plażę. Nie pomijamy również płaszczy przeciwdeszczowych, a nawet w ciepłe lato weźmy też cienką kurtkę z kapturem czy kalosze dla dzieci – może przecież padać.

Pościel

Niektóre wypożyczalnie kamperów oferują komplet pościeli jako wyposażenie pojazdu – jest to jednak opcja dodatkowo płatna. Pamiętajmy więc o zabraniu naszej pościeli, poduszek, koców czy śpiworów, w końcu nocą, nawet latem może być dość chłodno.

Wyposażenie kuchni i łazienki

Na wyprawę wynajętym kamperem spakujmy również niezbędne naczynia kuchenne (talerze, sztućce, nóż do krojenia, deska, kubki, patelnia, garnki, czajnik). Możemy ich nie znaleźć w wynajętym kamperze. Pamiętajmy również o niezbędnych rzeczach do higieny osobistej (mydło w płynie, żele do kąpieli, pasta i szczoteczki do zębów, perfumy). Wyposażmy się również w potrzebną chemię do toalety w kamperze. Weźmy również papierowe i rozpuszczalne w wodzie ręczniki papierowe oraz papier toaletowy.

Ładowarka USB

Nic tak nie wyprowadzi nas czy nasze dzieci z równowagi, jak rozładowujący się sprzęt – smartfony czy tablety. W czasie jazdy kamperem możemy doładować takie urządzenia – jeśli zabierzemy ze sobą ładowarkę USB z rozdzielaczem i oczywiście kable USB. Warto o tych gadżetach pamiętać w czasie pakowania.

Gąbki, szmatki, płyn do mycia naczyń

W szale pakowania wynajętego kampera nie zapominajmy o tak prozaicznej sprawie jak gąbka, szmatki oraz płyn do mycia naczyń – nie zawsze będą znajdowały się na wyposażeniu naszego pojazdu. W końcu w kamperze też będziemy jedli czy pili kawę i warto te rzeczy mieć pod ręką aby pozmywać naczynia niż później urządzać wyprawę do sklepu tylko po zakup płynu do mycia naczyń i gąbki.

Latarka, zapałki, zapalniczka, scyzoryk

Wbrew pozorom nie lekceważmy tego urządzenia i nie myślcie, że zastąpi ją światełko w naszym smartfonie. Latarka może nam się przydać nocą, gdy będziemy musieli coś znaleźć czy sprawdzić podczas postoju naszego kampera. Wiele pól campingowych, zwłaszcza tych z niższych kategorii, nie posiada nocnego oświetlenia. Miejmy też pod ręką zapałki lub zapalniczkę – nawet jeśli nie palicie papierosów, przydadzą się np. do odpalenia kuchenki gazowej w kamperze czy podczas rozpalania grilla albo ogniska.

Nie zapominajcie też o scyzoryku – najlepiej takim zawierającym różne noże. Będzie można dzięki niemu przeciąć linkę, otworzyć konserwę czy kapsel butelki.

Ręczniki

Pakując się pamiętajmy o ręcznikach, zwłaszcza tych szybkoschnących, będą nam potrzebne podczas wyjazdu wynajętym kamperem – zwłaszcza gdy będziemy chcieli w naszym pojeździe wziąć prysznic. Również korzystając z prysznicy na polach campingowych, warto mieć swoje własne ręczniki pod ręką.

Apteczka

Pamiętajmy również o zabraniu ze sobą podręcznej apteczki z plastrami opatrunkowymi, płynem odkażającym rany, środkami przeciwbólowymi, środkami po ugryzieniu owadów czy środkami przeciw komarom. Warto również zabrać ze sobą termometr.

Jedzenie

Jeżeli nie chcemy robić codziennie zakupów lub jedziemy na naszą wyprawę wynajętym kamperem w dość odludne miejsca, zabierzmy ze sobą odpowiedni prowiant. Pamiętajmy, że na wyposażeniu naszego pojazdu jest lodówka.

Wybierając odpowiednie produkty spożywcze, bierzmy konserwy, produkty sypkie (kasze, owsianka, makarony) – najlepiej przesypmy je do plastikowych i szczelnie zamykanych pojemników, jajka, wędliny w szczelnych opakowaniach, inne produkty spożywcze w kartonikach. Warzywa i owoce – świeże – lepiej już kupić na miejscu. Pamiętajmy również o zabraniu kawy, herbaty, cukru, soli, pieprzu oraz kilku baniaków wody niegazowanej do picia i gotowania.

Pakując kampera na wyprawę, róbmy to z głową. Bierzmy tylko to, co naprawdę będzie nam niezbędne i potrzebne podczas wyjazdu. Pamiętajmy, że nie powinniśmy przekroczyć wagi kampera wraz z wyposażeniem, która powinna wynosić 3,5 tony.

ReklamaA2 ACSI